Gruzja zawiesza rozmowy o członkostwie w UE
30 października Komisja Europejska poinformowała o zawieszeniu procesu akcesyjnego z Gruzją i zapowiedziała, że nie zaleci przywrócenia go, jeśli władze w Tbilisi nie zaczną przestrzegać unijnych wartości, w tym nie wyjaśnią nieprawidłowości podczas październikowych wyborów parlamentarnych. W czwartek Kobachidze oznajmił, że Gruzja sama zawiesza do 2028 r. rozmowy o członkostwie.
- Gruzja uzyskała oficjalny status kandydata do UE w grudniu zeszłego roku, ale negocjacje akcesyjne, rozmowy o wstąpieniu do Sojuszu, jeszcze się nie zaczęły - wskazuje w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Górecki, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Oskarżenie Herczyńskiego o "udział w kampanii dezinformacyjnej"
Premier Gruzji oskarżył w piątek ambasadora UE w Tbilisi Pawła Herczyńskiego o "udział w kampanii dezinformacyjnej" po ogłoszeniu przez rząd decyzji o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia do Unii Europejskiej. Zdaniem premiera, dyplomata zinterpretował tę decyzję jako zatrzymanie procesu integracji europejskiej, podczas gdy, jak zapewnił Kobachidze, władze są oddane europejskiemu kursowi. Nie wykluczył podjęcia wobec Pawła Herczyńskiego "środków dyplomatycznych", w tym wezwania go do ministerstwa spraw zagranicznych. Zarzucił dyplomacie, że "bezpośrednio uczestniczył w przedwyborczej agitacji" na rzecz opozycji i przeciwko rządzącemu ugrupowaniu Gruzińskie Marzenie.
- Musimy zdawać sobie sprawę, że władze Gruzińskiego Marzenia trochę inaczej przestawiają sprawę, oni cały czas się pozycjonują jako siła proeuropejska, która dba o wartości gruzińskie. Stara się, żeby Gruzja nie została wciągnięta w konflikt zbrojny - zwraca uwagę gość Jedynki.
Zobacz więcej:
Poza tym w audycji:
- Rumuńskie służby twierdzą, że rosyjskie służby wpływały w internecie na wybory prezydenckie, rumuński Trybunał Konstytucyjny zażądał ponownego przeliczenia głosów - felieton Magdaleny Skajewskiej.
- Przedterminowe wybory parlamentarne w Irlandii. Rozmowa z prof. Wawrzyńcem Konarskim z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
- Konflikt w Syrii przybiera na sile - ofensywa rebeliantów przeciwko siłom rządowym. Więcej w rozmowie z dr Witoldem Repetowiczem, wykładowcą Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
- Prezydent Francji Emmanuel Macron dokona ostatecznej inspekcji odbudowy katedry Notre Dame przed jej ponownym otwarciem - katedra ma zostać ponownie otwarta w weekend 7-8 grudnia po niszczycielskim pożarze w 2019 r.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Data emisji: 29.11.2024
Godzina emisji: 17.12
ans