Sztuczna inteligencja rozmawiała z pisarzem. Czy AI zastąpi poetów?

Data publikacji: 10.12.2024 11:10
Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 11:29
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pisarz Tadeusz Dąbrowski odpowiadał na pytania sztucznej inteligencji
Pisarz Tadeusz Dąbrowski odpowiadał na pytania sztucznej inteligencji, Autor - Michal Wozniak/East News
Sztuczna inteligencja przeprowadziła spotkanie autorskie z Tadeuszem Dąbrowskim, znanym pisarzem i krytykiem literackim. - Doszło do efektu teatralizacji, na który liczyłem, że AI pokaże swoją twarz przeintelektualizowaną, przemądrzałą i taką, która wcale nie sprzyja rozmowie o poezji - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Czy z czasem człowiek przestanie tworzyć poezję?

POSŁUCHAJ

44:18

Sztuczna inteligencja rozmawiała z pisarzem. Czy AI zastąpi poetów? (Jedynka/Po drugiej stronie lustra)

 

- Wcześniej w Polsce nie było jeszcze spotkania autorskiego prowadzonego w taki sposób. Ja na ten pomysł wpadłem dawno temu, kiedy uzgadniałem z dyrekcją Teatru Szekspirowskiego szczegóły dotyczące spektaklu słowa. Oczywiście ironizowałem, mówiąc, że nigdy nie miałem tak dobrze przygotowanej prowadzącej (…). Chciałem najzwyczajniej oswoić to zjawisko - komentuje Tadeusz Dąbrowski.

Pisarz dodaje: - Jestem z pokolenia, kiedy komputery i multimedia zaczynały dopiero wchodzić. Mój drugi tomik wierszy nosił tytuł "E-mail" i chyba jako pierwszy autor w Polsce miałem stronę internetową. Stąd oswajanie nowych technologii i próba odpowiedzi na pytanie, co z nami robią i jacy stajemy się pod ich wpływem, zawsze mnie nurtowały.

Czy sztuczna inteligencja jest spontaniczna?

- Chciałem sprawdzić na własnej skórze, kim jest ta pani prof. dr hab. sztuczna inteligencja. Także zobaczyć, czy ma jakiś polot, szarm i czy można liczyć na jakąś spontaniczność. Mój przyjaciel, informatyk i również pisarz, Piotr Czerski nakarmił ją bardzo obficie wiedzą o moim pisaniu, ale nie tylko o moim, bo też o poezji współczesnej i filozofii. Efekt był taki, że pytania pani sztucznej inteligencji były wielopiętrowe, spulchnione i długie - mówi Tadeusz Dąbrowski.

Gość Jedynki zdradza, że doszło do takiego efektu teatralizacji, na który liczył. Tzn. "że AI pokaże swoją twarz przeintelektualizowaną, przemądrzałą i taką, która wcale nie sprzyja rozmowie o poezji". Jak wyjaśnia, sztuczna inteligencja "przy wielu praktycznych zastosowaniach, wciąż ma skłonność do popadania w skrajności".

- Nadal zależy w dużym stopniu od nas i od tego, jak jej użyjemy. Może być przemądrzała, ale też nieporadna. Chyba jeszcze wiele lat minie, kiedy rozmowa ze sztuczną inteligencją będzie nieodróżnialna od rozmowy z żywym człowiekiem - mówi.

Jak AI wpływa na artystów?

- Jedno jest pewne. To narzędzie wymusza również na artystach innowacyjność. Zmusza ich do bycia bardziej odkrywczymi. Daje nam do zrozumienia, że wszystko to, co już było, można z łatwością przetworzyć, powtórzyć i podać w taki sposób, który pozornie wygląda na nowy, a jest tylko kombinacją dotychczasowych wątków i rozwiązań - ocenia Tadeusz Dąbrowski.

Dopowiada również, że sztuczna inteligencja została stworzona po to, aby była użyteczna. - Poezja i sztuka nie są użyteczne, chociaż nieoczekiwanie bywają takie, ale nie takie jest ich zadanie. Sztuka, tak jak każdy człowiek, ma swoje gorsze momenty i bywa ułomna. Wielcy artyści potrafią nad tą ułomnością panować, a nawet wkalkulowywać ją w dzieło, celowo psując utwór, żeby nie był zbyt ładny - wyjaśnia gość Programu 1.

- Krótko mówiąc, wybitny utwór artystyczny nosi piętno autora jako osoby pękniętej, pełen wątpliwości, wahającej się, gryzącej się w język. Tych cech nie ma sztuczna inteligencja, być może nauczy się to udawać, ale póki co jest świetnym motywatorem, żeby artyści i moderatorzy spotkań autorskich przestali się powtarzać - dodaje.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Tadeusz Dąbrowski (pisarz, krytyk literacki)

Data emisji: 10.12.2024   

Godzina emisji: 0.15

DS

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.