"Odwaga w artystycznej prowokacji". Spektakl "Fobia" nagrodzony na Festiwalu Boska Komedia

Data publikacji: 16.12.2024 09:28
Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 11:02
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
"Fobia" Markusa Ohrna z Nowego Teatru w Warszawie to zwycięski spektakl XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.
"Fobia" Markusa Ohrna z Nowego Teatru w Warszawie to zwycięski spektakl XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. , Autor - mat. prasowe
"Fobia" Markusa Ohrna z Nowego Teatru w Warszawie to zwycięski spektakl XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Nagrody indywidualne przyznano m.in. Mai Komorowskiej, Karolinie Kowalskiej i Janowi Duszyńskiemu. Patronem medialnym Festiwalu był Program 1 Polskiego Radia. 

Czym jest Festiwal Boska Komedia?

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia organizowany jest od 2008 roku przez Teatr Łaźnia Nowa, instytucję kultury Miasta Krakowa. Celem jest ukazanie szerokiej perspektywy i wachlarza propozycji teatralnych. W ramach wydarzenia prezentowana jest różnorodność polskiego teatru, od ośrodków większych po mniejsze, od wstępujących artystów po artystów z dużym dorobkiem. Tym razem hasło festiwalu brzmiało "You are so fucking special", a zostało zaczerpnięte z piosenki zespołu Radiohead. 

W tegorocznym repertuarze znalazło się łącznie 37 spektakli. Na kilku krakowskich scenach przez 10 dni można było obejrzeć wybrane spektakle z teatrów m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Sosnowca i Wrocławia, a także produkcje zagraniczne. Podczas festiwalu odbyły się również spotkania z twórcami, dyskusje i debaty.


POSŁUCHAJ

22:41

"Odwaga w artystycznej prowokacji". Spektakl "Fobia" nagrodzony na Festiwalu Boska Komedia (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 


Dla kogo Grand Prix i statuetka?

Decyzją jury, Grand Prix oraz statuetkę Boskiego Komedianta otrzymał spektakl "Fobia" według koncepcji Markusa Öhrna i Karola Radziszewskiego w reżyserii Markusa Öhrna (Nowy Teatr w Warszawie).

Doceniono "odwagę w artystycznej prowokacji, która nakłuwa społeczną wrażliwość i rozszerza jej granice, każąc dostrzec tematy dotychczas ignorowane". - Marzyłyśmy o tym, ale to jednak wyjątkowa sytuacja. Mamy do czynienia ze spektaklem bardzo kontrowersyjnym i innym w formie. Gramy w maskach, więc trudno było przewidzieć czy ktoś w ogóle weźmie go pod uwagę przy wyróżnianiu - przyznała aktorka, Ewelina Pankowska. 

Magdalena Popławska dodała, że artyści występujący w "Fobii" są w pewien sposób "obnażeni" ze środków aktorskich, którymi posługują się na co dzień. - Uwielbiamy Markusa, który jest wspaniałym reżyserem. Z jednej strony bardzo zdecydowany, a z drugiej pozostawiający pole do twórczej pracy i do odkrywania swojej kreatywności - przekonuje w rozmowie z Martyną Podolską. Obie aktorki zgodnie przyznają, że gra w tym spektaklu się "nie nudzi". 

---

Za najlepszą reżyserię doceniono Marcina Wierzchowskiego (spektakl "Piękna Zośka" Teatru Wybrzeże w Gdańsku), za kompozycję wokalną Martę Górnicką ("Matki. Pieśń na czas wojny" Fundacji Chór Kobiet i Maxim Gorki Theater w Berlinie w koprodukcji z Teatrem Powszechnym w Warszawie), za najlepszą choreografię dla Evelin Facchini ("Matki. Pieśń na czas wojny").

Nagrodę Aktorską otrzymały: Emose Katarzyna Uhunmwangho za rolę w spektaklu "Złote Płyty" Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu oraz Maja Komorowska za rolę w spektaklu "Elizabeth Costello" Nowego Teatru w Warszawie. Główną Nagrodę Aktorską przyznano natomiast Karolinie Kowalskiej za rolę w spektaklu "Piękna Zośka". 

Za najlepszą scenografię wyróżniono Małgorzatę Szczęśniak (spektakl "Elizabeth Costello"), za najlepszą reżyserię światła Szymona Kluza ("Piękna Zośka"), a za reżyserię dźwięku Jana Duszyńskiego ("Antygona w Molenbeek"). 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska

Goście: Ewelina Pankowska, Magdalena Popławska, Marcin Wierzchowski

Data emisji: 16.12.2024 r. 

Godzina emisji: 23.10

mg

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.