Jak bardzo zmieniło się postrzeganie wieku? Jak walczyć z wykluczeniem społecznym osób z pokolenia silver?

Data publikacji: 22.12.2024 17:00
Ostatnia aktualizacja: 12.01.2025 17:19
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Audycja "Nowy wspaniały świat", n.z. Karolina Korwin-Piotrowska, Katarzyna Fetter, Lidia Popiel, Robert Kupisz
Audycja "Nowy wspaniały świat", n.z. Karolina Korwin-Piotrowska, Katarzyna Fetter, Lidia Popiel, Robert Kupisz, Autor - Piotr Podlewski / Polskie Radio
W audycji "Nowy wspaniały świat" rozmawialiśmy o szeroko pojętej starości. Kogo w dzisiejszych czasach określamy mianem osoby dojrzałej? Jak bardzo zmieniło się postrzeganie wieku i jak walczyć ze stygmatyzacją oraz wykluczeniem społecznym osób z pokolenia silver? 

POSŁUCHAJ

32:38

Jak bardzo zmieniło się postrzeganie wieku? Jak walczyć z wykluczeniem społecznym osób z pokolenia silver? (Nowy wspaniały świat/Jedynka)

 

- Nie czuję się staro. Nie mam zamiaru, dopóki mogę, z niczego rezygnować. Ludzie rezygnują, i to bardzo szybko, z różnych rzeczy. Przede wszystkim ze sprawności, nie dbają o siebie. Ja dbam o zdrowie, to daje mi niezależność - powiedział w audycji Robert Kupisz, który projektantem mody zostałem po czterdziestce, modelem po pięćdziesiątce. Obecnie ma 58 lat.

- A ja czuję się strato - przyznała 65-letnia fotografka i modelka Lidia Popiel. - Czuję się staro, ponieważ wiele osób pokazuje mi, i moim rówieśnikom, gdzie jest moje miejsce - wyjaśniła. - Chcemy należeć do jakiejś społeczności. Chcemy, by ta społeczność nas dobrze oceniała. Jest niezwykłym aktem odwagi zrobić coś wyróżniającego się, np. wyjść w mini w okolicach 60. roku życia - stwierdziła.

Popiel zauważyła, że starość postrzegana jest negatywnie, nie chcemy się z nią identyfikować. - Musimy się zastanowić, co możemy zrobić, by kojarzyła się z wolnością, mądrością, dojrzałością. Łączyć pokolenia - wskazała. - Najgorsze jest wkładanie w pokoleniowe getta - ocenił Kupisz.

Działania, których celem jest to, byśmy wszyscy poczuli się jedną grupą prowadzi Fundacja im. Józefa Fetter Silni Wiekiem, której prezeska Katarzyna Fetter również była gościnią audycji "Nowy wspaniały świat".

Audycja "Nowy wspaniały świat"

Jakie zjawiska mają realny wpływ na nasze życie i funkcjonowanie, na to jak myślimy, co konsumujemy, o czym marzymy, co nas wkurza i czego się boimy? Żyjemy w rewolucyjnych i trudnych czasach. Chodzi o to, żeby je zrozumieć.

Karolina Korwin-Piotrowska dotyka spraw mających sprowokować do dyskusji i refleksji. W każdym odcinku audycji "Nowy wspaniały świat" prowadząca wraz z zaproszonymi gośćmi analizuje współczesne zjawiska społeczne, zwłaszcza te kształtowane przez rozwój technologii.

Karolina Korwin-Piotrowska jest jedną z najbardziej opiniotwórczych dziennikarek w Polsce. Od ponad 25 lat komentuje bieżące wydarzenia i prowadzi autorskie programy publicystyczne oraz lifestyle'owe.


W poprzednich audycjach z cyklu:

Tytuł audycji: Nowy wspaniały świat

Goście: Lidia Popiel (fotografka, wykładowczyni WSF, modelka), Robert Kupisz (projektant mody, model) i Katarzyna Fetter (prezeska Fundacji im. Józefa Fetter Silni Wiekiem)

Data emisji: 22.12.2024 r.

Godzina emisji: 16.12

kk

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.