- Obecnie jest tak, że każdy, kto zna numer księgi wieczystej, korzystając np. z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych, może taką księgę przejrzeć. To powoduje, że do systemu są wpuszczane różnego rodzaju roboty, które w masowy i często niekontrolowany sposób pobierają od nas wrażliwe informacje. Teraz ma to się skończyć - wyjaśnia Błażej Prośniewski z radiowej Jedynki.
Dziennikarz dodaje, że "zgodnie z propozycją resortu sprawiedliwości, każdy kto zechce coś sprawdzić w księdze wieczystej, będzie musiał przejść proces uwierzytelnienia i nie będzie już anonimowy".
Weryfikacja na dwa sposoby
- Chodzi przede wszystkim o to, żeby ochronić prywatność i dane osobowe, bo osoba, która przegląda księgę wieczystą nie będzie już więcej anonimowa. Kluczowe jest to, żeby uniemożliwić zbiorcze pobieranie danych przez nieuprawnione podmioty, ale też, żeby zablokować automatyczne, masowe zapytania, które mogą być dzisiaj składane - tłumaczy Karolina Wasilewska, rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości.
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje, żeby pobieranie tego typu danych było możliwe dopiero po weryfikacji osoby zainteresowanej. - Będzie można zweryfikować się na dwa sposoby. Po pierwsze elektronicznie, a po drugie osobiście, pokazując dowód osobisty albo jakiś inny dokument - kontynuuje Karolina Wasilewska.
W tym drugim przypadku trzeba będzie pokazać dowód, jeżeli będziemy chcieli sprawdzić dane, udając się osobiście do Ekspozytury Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych przy sądach rejonowych. Z kolei decydując się na ścieżkę online, trzeba będzie uwierzytelnić się przez Centralny Węzeł Uwierzytelniania.
Jakie dane znajdują się w księgach wieczystych?
Propozycję Ministerstwa Sprawiedliwości popiera Urząd Ochrony Danych Osobowych, który sam zresztą zabiegał o wprowadzenie zmian.
- Zakres danych ujawnianych w księdze wieczystej osób fizycznych obejmuje m.in. imiona, nazwiska, imiona rodziców, numer PESEL, adres nieruchomości, informacje o hipotece. To naraża bardzo dużą liczbę osób, których te dane dotyczą, na ryzyko kradzieży ich tożsamości czy profilowania tych osób bez ich wiedzy - mówi Karol Witkowski, rzecznik prasowy UODO.
Karol Witkowski dodaje: - Z tego powodu prezes UODO od dawna zabiegał, żeby nie ujawniać numerów ksiąg wieczystych, które w rozumieniu przepisów RODO stanowią dane osobowe, gdyż za pomocą tego numeru można w bardzo łatwy sposób uzyskać dostęp do ogromnej ilości danych na temat osoby.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Daniel Wydrych
Materiał: Błażej Prośniewski
Data emisji: 16.01.2025
Godzina emisji: 7.34
DS
Duże zmiany w księgach wieczystych. Dostęp do nich nie będzie anonimowy - Jedynka - polskieradio.pl