Rozliczenie zeznania przez "Twój e-PIT". Jakie ulgi musisz wpisać samodzielnie?

Data publikacji: 18.02.2025 13:40
Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 14:28
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak wypełnić e-PIT?
Jak wypełnić e-PIT?, Autor - Marcin Bielecki/PAP
Jeszcze 10 lat temu w urzędach skarbowych czy na pocztach tworzyły się ogromne kolejki, ponieważ większość osób składała PIT-y w ostatniej chwili. - Dzisiaj dokonała się e-rewolucja i ponad 90 proc. podatników nie potrzebuje już stempla pocztowego na zeznaniu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sebastian Łabędź, naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek. Jak wypełnić e-PIT, żeby nie stracić pieniędzy?

Od połowy lutego można rozliczyć PIT za 2024 rok. W usłudze "Twój e-PIT" znajdują się wirtualne zeznania, które czekają już na zatwierdzenie przez podatników. Jeżeli nie zrobimy tego do 30 kwietnia, to system komputerowy zaakceptuje je sam.

- Zdecydowanie warto pozostawić to systemowi. Patrząc na ostatnie lata, coraz większa liczba podatników tak robi. Mówimy tutaj o osobach, które mają tylko dochody od płatników, czyli od pracodawcy. Znaczna ilość podatników pozostawia to rozliczenie administracji skarbowej i do 30 kwietnia nie robi zupełnie nic. My to akceptujemy, przetwarzamy i w zasadzie na tym się kończy rozliczenie podatkowe - przybliża Sebastian Łabędź.

Naczelnik US Warszawa-Targówek dodaje: - Na przykładzie mojego urzędu, w zeszłym roku ponad 98 proc. podatników rozliczyło się elektronicznie. Z czego ponad 90 proc. zrobiło to przez oficjalną, państwową usługę "Twój e-PIT". Mamy gwarancje, że nasze dane, które uzupełniamy w rozliczeniach, są bezpieczne. Otrzymujemy też urzędowe poświadczenie dostarczenia dokumentu. To jest najbezpieczniejszy i najprostszy sposób na rozliczenie.


POSŁUCHAJ

12:17

Rozliczenie zeznania przez "Twój e-PIT". Jakie ulgi musisz wpisać samodzielnie? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Jakie ulgi podatkowe trzeba wypełnić samodzielnie?

Czy urząd skarbowy może pominąć jakąś ulgę, która nam się należy? - W przypadku ulgi na dziecko, jeżeli w poprzednich latach dzieci były odliczane, to w tym automatycznym rozliczeniu ta ulga się zaciągnie. Jeżeli jednak po raz pierwszy pojawiły się dzieci, to nie mamy takiej informacji i tutaj należałoby samemu uzupełnić tę ulgę - mówi Sebastian Łabędź.

Samodzielnie trzeba wpisać również inne ulgi. Jakie? - Jeżeli podatnik ma chęć skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej czy ulgi rehabilitacyjnej i spełnia warunki, wtedy musi sam uzupełnić zeznanie o te ulgi - wyjaśnia gość Jedynki.

Ekspert dodaje również, że "podatnik ma pięć lat na dokonanie korekty". - Jeśli to zeznanie przejdzie nawet automatycznie 30 kwietnia i podatnik zapomni uzupełnić je o te ulgi, to nie ma problemu. Może skorygować zeznanie w ciągu pięciu lat - podpowiada.

Wspólne rozliczenie małżonków. Wypełnij za każdym razem

Jeżeli rok temu małżeństwo rozliczyło się wspólnie, to czy teraz "Twój e-PIT" zaznaczy tę opcję automatycznie? Okazuje się, że nie. Za każdym razem podatnik powinien to zrobić ręcznie.

- Preferencyjne rozliczanie wspólne małżonków jest prawem podatnika. Dlatego administracja skarbowa nie może z góry założyć, że każdy podatnik będący w związku małżeńskim chce rozliczyć się wspólnie - mówi Sebastian Łabędź.

Warto wiedzieć, że do wspólnego złożenia zeznania wystarczy działanie tylko jednej osoby - męża lub żony.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Sebastian Łabędź (naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek)

Data emisji: 18.02.2025 

Godzina emisji: 11.15

DS/kor

Tu jest muzyka
Tu jest muzyka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.