Zdalne wykrywanie materiałów niebezpiecznych w środowisku wodnym

Data publikacji: 24.02.2025 19:55
Ostatnia aktualizacja: 24.02.2025 23:58
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W programie "Ludzie Nauki" opowiemy o innowacyjnej metodzie polskiego badacza do zdalnego wykrywania materiałów niebezpiecznych w środowisku wodnym.
W programie "Ludzie Nauki" opowiemy o innowacyjnej metodzie polskiego badacza do zdalnego wykrywania materiałów niebezpiecznych w środowisku wodnym. , Autor - Shutterstock
- Chcemy stworzyć takie urządzenie, które będzie pozwalało na szybsze i tańsze wykrywanie, a w zasadzie identyfikację, niebezpiecznych materiałów, które leżą na dnie Morza Bałtyckiego - powiedział w audycji "Eureka" dr Michał Silarski. 

Gościem programu "Ludzie nauki" b dr Michał Silarski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego - laureat konkursu First TEAM FNP, który pracuje nad stworzeniem urządzenia - sensora do nieinwazyjnego, zdalnego wykrywania i identyfikacji materiałów niebezpiecznych, takich jak pozostałości wojenne, np. toksyczne gazy bojowe i niewybuchy, zalegające na dnie mórz czy rzek.

POSŁUCHAJ

38:49

Zdalne wykrywanie materiałów niebezpiecznych w środowisku wodnym(Eureka/Jedynka)

 

Zasada działania urządzenia opiera się na zjawisku neutronowej aktywacji substancji i pomiarze widm charakterystycznych kwantów gamma powstałych po napromieniowaniu substancji wiązką neutronową. W przeciwieństwie do wykorzystywanych powszechnie metod proponowane przez dr. Silarskiego rozwiązanie pozwala na określenie składu chemicznego podejrzanego przedmiotu zdalnie, bez narażania życia i zdrowia ludzi. 

Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możliwe będzie zwiększenie bezpieczeństwa ludzi, marynarzy na Morzu Bałtyckim, gdzie zatopiona amunicja oraz ciężkie paliwo z okresu II wojny światowej stanowią poważne zagrożenie dla żeglugi, a substancje toksyczne zawarte w niektórych pociskach, np. gazy bojowe, są poważnym problemem ekologicznym.

- Zdarzało się, że na plaży w Darłówku, Dziwnowie czy Kołobrzegu ludzie znajdowali bursztyn, który później okazywał się gazem musztardowym. Niebezpieczne materiały są wyławiane przez rybaków, w sieciach - powiedział w audycji "Eureka" dr Silarski.

Audycja powstała we współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej.

Ponadto w audycji:

Jak poprawić pamięć? Odkrycia polskiego badacza.

O najnowszych wynikach badań nad mechanizmami zaburzeń pamięci, funkcji poznawczych, demencji i chorób neurodegeneracyjnych opowiedział w radiowej Jedynce dr Michał Kucewicz - szef Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu w Katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej i badacz przyczyn chorób neurodegeneracyjnych w Mayo Clinic w USA.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: dr Michał Silarski (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat ostatniego konkursu First TEAM FNP) i dr Michał Kucewicz (szef Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu w Katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej i badacz przyczyn chorób neurodegeneracyjnych w Mayo Clinic w USA)

Data emisji: 24.02.2025 r.

Godzina emisji: 19.10

kk

Odrodzona-nieznana
Odrodzona-nieznana
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.