"Pieniądze szczęścia nie dają". Polacy uważają inaczej

Data publikacji: 25.03.2025 13:06
Ostatnia aktualizacja: 25.03.2025 13:30
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Polacy uważają, że lepiej mieć pieniądze, niż ich nie mieć.
Polacy uważają, że lepiej mieć pieniądze, niż ich nie mieć., Autor - Krakenimages.com/shuttrstock.com
Prawie 70 proc. Polaków wierzy, że pieniądze dają szczęście – wynika z badania ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna. Przekonanie to jest najbardziej rozpowszechnione wśród młodych – w grupie wiekowej 18–24 lata odsetek ten wynosi 82 proc.

POSŁUCHAJ

03:32

"Pieniądze szczęścia nie dają". Polacy uważają inaczej (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Młodzi ludzie chcą zarabiać i wydawać

69 proc. ankietowanych było zdania, że pieniądze dają szczęście. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazało 17 proc. badanych, a "raczej tak" - 52 proc. Z kolei 6 proc. odpowiedziało "raczej nie", a 25 proc. - "zdecydowanie nie". Twierdząco odpowiadali najczęściej badani w wieku 18-24 lat - 82 proc.

- Współcześni studenci bardzo racjonalnie patrzą na świat. To nie jest już pokolenie, które chce mieć lub być, tylko chce i mieć, i być. Młodzi ludzie nie chcą oszczędzać, jak ich rodzice czy dziadkowie. Chcą funkcjonować w kategorii "tu i teraz". Chcą zarabiać i wydawać - powiedziała w audycji "Sygnały dnia" Agnieszka Roguska z Instytutu Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Siedlcach.

Autorzy publikacji zauważyli, że wiara w związek posiadanych pieniędzy ze szczęściem jest większa u osób, które postrzegają swoją sytuację materialną jako złą (25 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak"), niż wśród oceniających ją dobrze (16 proc. odpowiedzi "zdecydowanie tak").


Czytaj także:


Ile trzeba mieć, by być szczęśliwym? 

Respondenci zostali również zapytani o to, ile pieniędzy musieliby mieć, aby czuli, że są szczęśliwi. Przekonanie, że 50 tys. zł wystarczy, by poczuć się szczęśliwiej, miało tylko 10 proc. badanych. Częściej twierdziły tak kobiety (13 proc.) niż mężczyźni (7 proc.).

28 proc. badanych stwierdziło, że do szczęścia potrzeba im minimum miliona złotych (34 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet). 12 proc. stwierdziło, że wystarczyłoby im 100 tys. zł (13 proc. mężczyźni i 11 proc. kobiety), 13 proc. było zdania, że pół miliona złotych (13 proc. mężczyźni i 14 proc. kobiety), a 13 proc. - kilka milionów złotych (17 proc. mężczyźni i 10 proc. kobiety).


Czytaj także:


---

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1109 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 8-10 marca 2025 roku. Metoda: CAWI. 

Audycja: Sygnały dnia

Prowadził:
 Daniel Wydrych

Materiał: Michał Szarek

Data emisji: 25.03.2025

Godzina emisji: 6.20

Jedynka/PAP/kk/kor

Eureka
Eureka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.