Wystawa "Has - terytoria czasu i przestrzeni". W hołdzie wyjątkowemu reżyserowi

Data publikacji: 27.03.2025 09:30
Ostatnia aktualizacja: 27.03.2025 09:54
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Reżyser Wojciech Jerzy Has podczas pracy
Reżyser Wojciech Jerzy Has podczas pracy, Autor - PAP/CAF/Eugeniusz Wołoszczuk
W ramach roku Wojciecha Jerzego Hasa, w siedzibie Senatu RP otwarto wystawę zatytułowaną "Has - terytoria czasu i przestrzeni". Ekspozycja została przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. - Has był wyjątkowym twórcą. Właściwie każdy jego film ogląda się fantastycznie - podkreśla marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. 

Kim był Wojciech Jerzy Has?

Wojciech Has był nie tylko reżyserem, ale również niezwykłą osobowością filmową. W swoim dorobku ma takie filmy jak "Pętla", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka" czy "Sanatorium pod Klepsydrą". Poruszał motywy izolacji, przemijania i przeznaczenia człowieka. - To najlepsze, co odnajdujemy w polskim kinie. Opowieść, gubienie się w czasie, mieszanie stylów. Ważna jest historia opowiadana w mądry sposób - analizuje marszałek Senatu RP.

POSŁUCHAJ

05:50

Wystawa "Has - terytoria czasu i przestrzeni". W hołdzie wyjątkowemu reżyserowi (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

"Has - terytoria czasu i przestrzeni". Co zobaczymy na wystawie?

Wystawa "Has - terytoria czasu i przestrzeni", otwarta w budynku Senatu RP, koncentruje się na wieloznacznym pojęciu "terytorium". Zarówno w kontekście biografii reżysera, jak również motywu wędrówki obecnego w jego filmach. - Można tu zobaczyć rekwizyty filmowe, takie jak kostiumy, ale również maszynę do pisania czy zdjęcia i fragmenty filmów - wylicza Martyna Podolska. To szansa, by o niezwykłym twórcy usłyszeli również młodzi ludzie odwiedzający Senat. 

Co zaplanowano w ramach Roku Wojciecha Jerzego Hasa

Rok 2025 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Wojciecha Jerzego Hasa w stulecie jego urodzin. Wystawa "Has - terytoria czasu i przestrzeni" to dopiero początek inicjatyw zaplanowanych w celu upamiętnienia twórcy. - Pokazy filmów i ich specjalne przeglądy zorganizowane będą na wielu kontynentach. Również w Polsce, w polskich kinach studyjnych - zapowiada dr hab. Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. 

W planach są również koncerty muzyki z filmów Hasa, kolejne wystawy, a także liczne wydawnictwa, zajęcia edukacyjne. 

Od którego filmu Hasa zacząć?

Wanda Ziembicka-Has, wdowa po reżyserze, nie ma wątpliwości, że przygodę z twórczością Wojciecha Jerzego Hasa warto rozpocząć od "Rękopisu znalezionego w Saragossie". Choć akcja dzieje się w Hiszpanii, wszystkie sceny kręcone były na przedmieściach Wrocławia. To kolejny przykład geniuszu artysty. - Precyzyjność scenografii, operatorsko nie tylko z wrażliwością na światło i kadry, ale z taką czułością o dzieło - analizuje rozmówczyni Martyny Podolskiej. 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 26.03.2025 

Godzina emisji: 15.44

mg/kor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.