Dzień dwóch Mariuszów

Data publikacji: 29.03.2012 12:44
Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 17:41
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
, Autor - sxc.hu/cc

POSŁUCHAJ

Magazyn "Moje książki"

W magazynie „Moje książki” rozmowy z Mariuszem Sieniewiczem i Mariuszem Ziomeckim o ich najnowszych powieściach.

Mariusz Sieniewicz to autor pięciu książek.

/

Są to powieści "Prababka", "Miasto Szklanych Słoni", "Czwarte niebo", "Rebelia" (te dwie były nominowane do Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Nike) oraz zbioru opowiadań "Żydówek nie obsługujemy" (nominowany do Paszportu Polityki i uhonorowany tytułem "Książki Wiosny 2005" Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych).

Pisarz opowiada o jego najnowszej książce ”Spowiedź śpiącej królewny”. To groteskowa opowieść o walce "dziuń" i "misiów", czyli stereotypów, które współczesność nakłada na nasze płcie. Powieść to gorzko-zabawna opowieść o jednym dniu z życia współczesnej kobiety, zmagającej się z terrorem płci, piękna i czasu.

To rozliczenie z wizerunkiem mężczyzny, który istnieje dzisiaj w trzech odmianach: depresyjnego kastrata, patriotycznego fanatyka i ogarniętego obsesją na własnym punkcie narcyza.

Z pisarzem rozmawiała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

Z kolei Anna Stempniak rozmawiała z Mariuszem Ziomeckim o

/

jego książce "Mr. Pebble i Gruda". Jak głosi podtytuł, jest to powieśćo niepatriotycznym poecie, jego asertywnej choć martwej żonie, upartych przyjaciołach i padającej PRL
Po tragicznej śmierci żony ceniony poeta Jan Kamyk zrywa kontakty z Polską. Osiedla się na amerykańskim Środkowym Zachodzie jako John Pebble, początkujący nauczyciel akademicki i ojciec samotnie wychowujący opóźnionego w rozwoju, utalentowanego muzycznie syna. Jego uporządkowaną, sielankową wręcz egzystencję przerywa wstrząs: paparazzi z Warszawy. Wręcza Mr. Pebble kasetę z nagraniem; zaszokowany mężczyzna rozpoznaje na nim głos zmarłej, z którą - mimo upływu lat - łączy go niezwykle silna więź…

Akcja powieści toczy się Polsce i w USA, wśród pokolenia, które dorastało w siermiężnych czasach Gomułki, wkraczało w dorosłość w epoce gierkowskiej, przeżywało początki opozycji, festiwal pierwszej Solidarności, dramat stanu wojennego, zmagania reżimu z opozycją, samotność emigracji. Korzenie dramatów, które splatają losy bohaterów, sięgają w głąb polskiej historii: do pewnego incydentu z wojny 1920 roku, do powstania warszawskiego, wreszcie do Holocaustu i okupacji na kresach.

Fabułę sagi napędzają trzy motory: dochodzenie do prawdy o pewnej operacji wojskowej prokuratury wymierzonej w opozycyjną grupę radiową, uparta niezgoda zmarłej na nowy związek jej męża oraz odradzające się, mimo oporów poety, kontakty z ekstrawagancką rodziną, grupą przyjaciół i krajem.
Zapraszamy do posłuchania obu rozmów.

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.