- Martwi nas to, że tylko połowa tych pacjentów wie, że jest chora – podkreśla dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Astma to częsta choroba układu oddechowego. Objawia się kaszlem, świszczącym oddechem i dusznościami.Te objawy pojawiają się i znikają. W momencie, kiedy pojawia się skurcz oskrzeli chory odczuwa świsty, ma uczucie duszności. Później organizm broni się i nadnercza wytwarzają hormony kory nadnerczy, które rozszerzają oskrzela i chory jest uwolniony od objawów i myśli, że to był przypadek lekceważąc objawy.
Aż 70 procent chorych na astmę ma objawy alergicznego nieżytu nosa. – Wszystko zaczyna się od alergii – przyznaje dr Dąbrowiecki. Podkreśla, że alergia uwarunkowana jest genetycznie. – Jeśli kto w rodzinie chorował na alergię to obciąża dziecko. Jeżeli chorowało jedno z rodziców to w 50 proc. zwiększa się szansa na urodzenie małego alergika. Jeśli oboje rodziców to prawdopodobieństwo, że ich dziecko będzie cierpiało na alergię wzrasta do 80 proc. – A od alergii do astmy jeden krok – zauważa ekspert.- Zaczyna się skazą atopową, dziecko nie toleruje białka mleka krowiego, pojawia się skaza na skórze, dziecko rośnie i pojawia się alergiczny nieżyt nosa, a następnie astma oskrzelowa – opisuje gość "Czterech pór roku".
Połowa osób, które mają alergiczny nieżyt nosa choruje na astmę. Osoby, które chorują na astmę w 90 proc. mają alergiczny nieżyt nosa.
Na astmę można zachorować w każdym wieku. - Tak zdarza się w przypadku astmy niealergicznej. Osoby, które często chorowały na infekcje układy oddechowego po wielu latach nagle pozostaje u nich kaszel. Jeżeli to zbagatelizują mogą pojawić się duszności. To jest astma niealergiczna, która z reguły występuje po 40. roku życia – wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Rozmawiał Wiesław Molak.
(mb)
Kaszlesz i masz duszności? Możesz być poważnie chory! - Jedynka - polskieradio.pl