Około 8 milionów Polaków przynajmniej raz w życiu doznaje kryzysu psychicznego i potrzebuje różnego rodzaju wsparcia i pomocy. Statystyki te nie uwzględniają dzieci i młodzieży. Gdyby uwzględnić najmłodszych Polaków, jak szacuje Instytut Psychiatrii i Neurologii, ta liczba wzrosłaby do 12 milionów.
Zdaniem dr. Marka Balickiego, obecny system opieki psychiatrycznej w Polsce wymaga zmian, gdyż należy doprowadzić m.in. do tego, by pacjenci otrzymywali szybciej pomoc i to najlepiej blisko miejsca zamieszkania.
- Jest takie stereotypowe podejście, że ktoś, kto jest naznaczony rozpoznaniem zaburzenia psychicznego, choroby psychicznej, jest bardziej niebezpieczny od innych osób, że choroba psychiczna powoduje, że ma być on zepchnięty na margines, że jeśli są objawy, to powinien być zamknięty w szpitalu psychiatrycznym tak długo, jak to tylko będzie możliwe – mówił w radiowej Jedynce gość magazynu "W samo południe".
Dr. Zbigniew Balicki podkreślał, że współczesna psychiatria ma dowody na to, że najlepsze efekty daje leczenie w pobliżu miejsca zamieszkania. – Kongres ma wywrzeć presję na polityków, żeby zrozumieli, że w psychiatrii potrzebna jest zmiana podejścia: nie duże szpitale poza granicami miast, tylko Centra Zdrowia Psychicznego w dzielnicy, w powiecie – podkreślał.
Tytuł audycji: W samo południe
Gość: dr. Marek Balicki (były minister zdrowia, poseł, senator, anestezjolog, psychiatra)
Data emisji: 08.05.2017
Godzina emisji: 12.22
pp/zi
Dr Marek Balicki: każdego dnia może nas dotknąć kryzys zdrowia psychicznego - Jedynka - polskieradio.pl