Kolejny szczyt już twarzą w twarz zaplanowano na połowę lipca. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen jest przekonana, że porozumienie uda się wypracować jeszcze przed wakacjami.
Państwa muszą policzyć głosy
Dr Paweł Kowalski zwraca uwagę, że wiążące decyzje rzadko są wypracowywane podczas takich szczytów. Teraz będą dyskutowane przez najbliższe tygodnie podczas kontaktów w mniejszym gronie. - Najbliższe 3-4 tygodnie to jest ten czas na wypracowanie stanowiska pomiędzy stronami i policzenie głosów tak, żeby można było do tergo porozumienia dojść - mówi politolog. Zwraca uwagę, że podczas tego wideoszczytu zakreślono granice, tzw. czerwone linie i teraz podczas rozmów formalnych i nieformalnych państwa postarają się ustalić, jak będzie wyglądał podział pieniędzy.
Budżet będzie nie tak prędko
Jego zdaniem, nikłe są szanse na porozumienie w lipcu. - Praktyka pokazuje, że te budżety są ustalane niemal do samego końca - podkreśla. W ocenie gościa Programu 1 Polskiego Radia budżet zostanie uchwalony w okolicach października. Uspokaja, że nawet gdyby budżetu nie przyjęto, co w przeszłości się zdarzało, nie będzie tragedii, gdyż Unia będzie pracowała na prowizorium budżetowym w wysokości takiej, jak w 2020 roku.
Czytaj także:
Posłuchaj całej audycji, w której również:
Wojna na szczytach władzy w Bułgarii - premier Bojko Borisow zarzucił prezydentowi Rumenowi Radewowi, że ten śledzi go za pomocą drona. Według Borisowa celem szefa państwa jest obalenie rządu i przedterminowe wybory. Spór dotyczy publikacji kompromitujących premiera. Jak ujawniono miał on nieprzyzwoicie wypowiadać się o przewodniczącej parlamentu i niektórych unijnych kolegach m.in. z Polski. Natomiast ukrywający się w Dubaju hazardowy boss Wasil twierdzi, że przekazał premierowi i ministrowi finansów 34 mln euro w zamian za ochronę polityczną. Felieton Katarzyny Semaan.
Rosja i Zachód walczą o wpływy na Bałkanach - przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi i samorządowymi w Serbii w piątek Belgrad odwiedził szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Z kolei prezydent Donald Trump zaprosił do Białego Domu przywódców Serbii i Kosowa. Rozmowa z dr. Adamem Balcerem.
O skandalu w Berlinie korespondencja Waldemara Maszewskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Paweł Kowalski (europeista SWPS), dr Adam Balcer (WiseEuropa, Kolegium Europy Wschodniej UW)
Data emisji: 19.06.2020
Godzina emisji: 17.28
ag
-
Ekspert: nowy budżet UE zostanie wypracowany nie wcześniej niż w październiku - Jedynka - polskieradio.pl