Wpływ na jakość życia
Na początku XX wieku ataki migrenowe próbowano łączyć z różnymi niedyspozycjami, jednak ta hipoteza upadła. - Mitem jest to, że migrena to przypadłość, a nie choroba. (...) Jest to choroba mózgu o nieznanej do końca przyczynie, ale o bardzo dużym wpływie na jakość życia pacjenta - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jarosław Sławek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. - Migrena przewlekła, która dotyczy jednego lub dwóch proc. populacji to migrena, w której mamy co najmniej 15 dni z bólem głowy w miesiącu, z czego 8 to jest takich typowo migrenowych, czyli bardzo ciężkich - wyjaśnia ekspert.
Przewlekła migrena jest ciężką i trudną do leczenia chorobą, znacznie upośledzającą funkcjonowanie dotkniętych nią osób. - Atak migrenowy może przyjść w każdym momencie, dlatego w tej chorobie, szczególnie w tych postaciach migreny przewlekłej, prowadzi się leczenie profilaktyczne - tłumaczy prof. Jarosław Sławek. - Nie leczymy chorych doraźnym podaniem leków przeciwbólowych, a stosowaniem profilaktyki, czyli takich leków, które mogą zapobiec powstawaniu napadów migrenowych, albo je zredukować - stwierdza.
Charakterystyka migren
W literaturze fachowej zwykły ból głowy nazywany jest napięciowym bólem, częstszym niż migrena. - Różnica jest zasadnicza w nasileniu bólu. Napięciowy ból głowy jest zwykle łagodny i nawet jeśli występują przewlekle, to większość chorych jest w stanie z nim pracować - przekonuje gość audycji. - Migrena to są bóle od umiarkowanego do bardzo silnego, które charakteryzują się często jednostronną lokalizacją, ma charakter pulsujący i często bólowi towarzyszą nudności - wylicza profesor.
Rozmówca Katarzyny Jankowskiej dodaje, że migrenie może towarzyszyć również fono lub fotofobia, czyli nadwrażliwość na hałas i dźwięki. - Chory szuka zaciemnionego pomieszczenia, spokojnego, gdzie nie ma hałasu - dopowiada.
Prof. Jarosław Szarek podczas audycji wyjaśniał również m.in. jakie są skutki migreny, czy można jej zapobiegać oraz co oznacza stwierdzenie, że migrena jest chorobą subiektywną.
Czytaj również:
W audycji także o kleszczach
Ukrywają się w liściach krzewów i innych niewysokich roślin oraz źdźbłach traw, preferują żerowanie na zwierzętach, człowieka atakują trochę przez przypadek. Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy, pojawiają się wiosną w lasach, parkach i ogrodach, budząc się do życia w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Wyjaśniliśmy, czy rzeczywiście są groźne, co je przyciąga, ile gatunków kleszczy mamy w Polsce i czym one się od siebie różnią, ponieważ, jak wiadomo, chcąc pokonać wroga, mądrze jest poznać jego zwyczaje. Gościem audycji była prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Goście: prof. Joanna Zajkowska (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku), prof. Jarosław Sławek (Gdański Uniwersytet Medyczny)
Data emisji: 15.04.2021 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
Migrena - specyficzny ból głowy o nieznanym podłożu. Jak ją leczyć? - Jedynka - polskieradio.pl