Szczepienia przeciw COVID-19 w szkołach. "Będą zorganizowane w trzecim tygodniu września"

Data publikacji: 24.08.2021 16:32
Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 07:30
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne, Autor - Voluro/shutterstock
Trwają przygotowania do rozpoczęcia szczepień przeciw COVID-19 w szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało specjalne pakiety informacyjne na temat ich organizacji. Powód? - Konsekwencje przechorowania COVID-19 w żaden sposób nie omijają dzieci. Niestety jest to coraz mocniej widoczne w gabinetach pediatrycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia lek. Łukasz Durajski, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia.

szczepienie free shutterstock 1200.jpg
"Szczepienie jest tarczą. Nie lekceważmy tego". Eksperci apelują o rozsądek

POSŁUCHAJ

04:25

W trzecim tygodniu września zorganizowane zostaną szczepienia. To, czy odbędą się w szkole czy w punkcie szczepień, będzie zależeć od liczby chętnych i zapotrzebowania (Jedynka/Sygnały dnia)

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało pakiet informacyjny dotyczący organizacji szczepień w szkołach. W dużej mierze określa on zadania dyrektora danej placówki oświatowej. - Wśród nich jest na przykład zorganizowanie zajęć z wychowawcą dla uczniów oraz spotkanie z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Dyrektor będzie również odpowiedzialny za: zebranie od rodziców deklaracji dotyczących udziału dziecka w szczepieniu, współpracę z punktem szczepień czy zorganizowanie miejsca na przeprowadzenie szczepień - wyjaśnia Anna Ostrowska, rzecznik Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Szczepienia ruszą już we wrześniu

Zgodnie z harmonogramem, w pierwszym tygodniu nauki, w szkołach mają odbyć się spotkania z uczniami i rodzicami.

- Będą to spotkania dedykowane, czyli odciążone od innych treści. Skupimy się na szczepieniach. Potem w drugim tygodniu rodzice będą przygotowywać swoje dokumenty. Trzeba będzie wypełnić w nich nie tylko wolę przystąpienia do szczepienia, ale także udzielić informacji na temat stanu zdrowia dziecka - tłumaczy Tomasz Ziewiec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie.

W trzecim tygodniu zorganizowane zostaną szczepienia. To, czy odbędą się w szkole czy w punkcie szczepień, będzie zależeć od liczby chętnych i zapotrzebowania.

- Punkty mają obowiązek zapewnić obecność lekarza podczas kwalifikacji do szczepienia, przygotować kadry zespołu szczepiącego oraz zutylizować odpady medyczne, jeżeli szczepienie będzie odbywać się na terenie szkoły (…). Rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia, ale warto jednak podkreślić, że podczas akcji szczepień w szkołach, zaszczepieni będą mogli być także rodzice ucznia oraz pracownicy szkoły - twierdzi Anna Ostrowska.

Dlaczego warto zaszczepić dziecko?

Pediatra Łukasz Durajski zauważa, że obecnie szczepieni są nastolatkowie powyżej 12. roku życia. - Szczepimy przede wszystkim z tego powodu, że dzieci nie omijają w żaden sposób konsekwencje przechorowania COVID-19, czyli pediatryczny zespół pocovidowy. Niestety jest to coraz mocniej widoczne w gabinetach pediatrycznych - przyznaje.

Pediatryczny zespół pocovidowy może być dość zróżnicowany. Może dotyczyć układu oddechowego i takich objawów, jak kaszek, duszności czy ból w klatce piersiowej, ale również układu pokarmowego w postaci silnego bólu brzucha czy biegunki.

- Może to być również zaburzenie układu krążenia, czyli zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie i tętno. Także omdlenia czy krwawienia bez urazu. Niestety są to również objawy związane z układem moczowym, w tym zdecydowanie mniejsza ilość oddawanego moczu. Poza tym problemy z układem neurologicznym, takie jak apatia, nadmierna senność, niechęć do jedzenia czy silne bóle głowy albo nawet nietypowe zachowania u dziecka - wylicza lek. Łukasz Durajski.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 24.08.2021

Godzina emisji: 6.46

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.