Twórca Centrum, profesor Henryk Skarzyński, wspomina, że na pomysł jego utworzenia wpadł podczas pobytu we Francji, gdzie widział podobną placówkę leczącą głuchotę. Przywiózł stamtąd broszurkę, robił jej kopie i przekonywał decydentów, że coś takiego powinno powstać również w Polsce. I dopiął swego.
29 lat od pierwszej operacji
Pierwszą operację przeprowadzono 16 lipca 1992 roku, a 17 lipca było operowane pierwsze dziecko. - Pamiętam tych pacjentów doskonale, bo od tego zaczęło się leczenie głuchoty w Polsce - wspomina. Wszczepiono im implanty ślimakowe. Formalnie powołanie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu nastąpiło 9 stycznia 1996 roku, więc w tym roku Instytut świętuje 25-lecie powstania. W 2002 roku wszczepiono pierwszy implant dorosłemu z częściową głuchotą, a w 2004 roku dziecku z taką przypadłością.
- Zaczynaliśmy, będąc 20-25 lat za światową czołówką, a po 10 latach wykonaliśmy pierwszą na świecie operację usunięcia częściowej głuchoty u osoby dorosłej - mówi profesor. Zaznacza, że to przełom, bo głuchota dotyka kilkadziesiąt tysięcy osób, ale częściowa głuchota to problem półtora miliona ludzi. Instytut był też prekursorem, jeśli chodzi o telemedycynę i badanie słuchu na odległość.
Nie zawsze słuchawki są przyczyną pogorszenia się słuchu
Profesor Henryk Skarżyński diagnozuje, że stan słuchu Polaków pogarsza się, ale nie za wszystko można winić przysłowiowe słuchawki w uszach. Po pierwsze wykonuje się zdecydowanie więcej badań, więc i osób źle słyszących wykrywa się więcej. Słuchawki, oczywiście, są przyczyną gorszego słuchu, ale są też sytuacje polekowe, a ponadto społeczeństwo się starzeje.
Zaznacza, że słuch traci się stopniowo, więc osoby niedosłyszące na różne sposoby próbują się adaptować do takiej sytuacji, aż w końcu dochodzą do ściany, kiedy dłużej już tak egzystować się nie da. A np. rodzice wcale nie obserwują dzieci i nie stwierdzają u nich wad słuchu. - Z naszych obserwacji wynika, że ponad 60 procent rodziców nie zauważyło wady słuchu u swoich dzieci - mówi.
Źródło: Fundusze dla Mazowsza/Kapsuła badań zmysłów
Szef Instytutu zaznacza, że niezbędnym elementem w całym systemie ochrony zdrowia jest edukacja społeczna. Bo niezależnie od tego ile będzie personelu medycznego, jeżeli Polacy jako społeczeństwo nie zaczną szanować zdrowia, to będzie źle. - Bo nigdzie nie ma takiego systemu ochrony zdrowia, który zapewnia wszystko - wyjaśnia. Przy niedoborach kadrowych w Polsce będzie się to zaś tym bardziej ujawniało.
Czytaj także:
Tytuł: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Gość: prof. Henryk Skarżyński (twórca Światowego Centrum Słuchu i Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu)
Data emisji: 14.09.2021
Godzina emisji: 9.36
ag
Już prawie 30 lat w Kajetanach dokonują cudów. Przywracają ludziom słuch - Jedynka - polskieradio.pl