Reduta Dobrego Imienia uruchomiła pierwszy etap internetowej mapy historii Polski pt. "Warstwy Pamięci". Zawiera ona kilkanaście punktów martyrologii obywateli Polski w latach 1939-1989 i jest pierwszą bazą informacji historycznych stworzoną na tak dużą skalę. Projekt ten ma przypominać o losach naszego kraju, pobudzać świadomość i wspierać polską politykę w tym obszarze.
Prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski powiedział, że "Warstwy Pamięci" działają podobnie jak inne mapy internetowe. - Zaznaczyliśmy w tej chwili 18 tys. punktów miejsc pamięci, które w jakiś sposób zostały wzmiankowane w literaturze lub są też ich upamiętnieniami - wskazał.
Zrozumienie współczesnej historii
Gość audycji zapowiedział rozszerzanie punktów pamięci zbrodni niemieckich i sowieckich popełnionych na obywatelach Rzeczypospolitej. - W sumie ma ich być około 40 tysięcy. Dodajemy je sukcesywnie, bo to oczywiście wymaga weryfikacji i nie wszystkie punkty możemy zlokalizować na mapie - zaznaczył. Jak wskazał, "dotyczy to na przykład granic Polski przedwojennej - tego obszaru, który polska utraciła po II wojnie światowej - ponieważ nastąpiła zmiana języka, alfabetu, a niektóre miejscowości w ogóle zniknęły. W związku z tym to wymaga dosyć żmudnej pracy lokalizacyjnej, żeby móc to umieścić w sposób wiarygodny na mapie - tłumaczył.
Jak powiedział, "kwestia katów i ofiar jest kluczowa dla zrozumienia współczesnej historii i żeby tej historii nie rozumieć, to jest obecnie przez rozmaite media i gremia zamazywana". - Dlatego też powstała ta mapa. To jest pierwsza z serii map, na której będziemy pokazywać rozmaite punkty, które są związane z polską historią - wskazał.
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "W samo południe"
Prowadziła: Magdalena Ogórek
Gość audycji: Maciej Świrski (prezes Reduty Dobrego Imienia)
Data emisji: 10.01.2022
Godzina emisji: 12.29
ng/IAR
"Kwestia katów i ofiar jest kluczowa dla zrozumienia współczesnej historii". Prezes RDI o "Warstwach Pamięci" - Jedynka - polskieradio.pl