15 lutego ruszyła akcja rozliczeń PIT za 2021 rok. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz czwarty udostępniły usługę Twój e-PIT, która jest skierowana do osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. Dostęp do usługi możliwy jest przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl.
Do 2 maja można wprowadzić zmiany
Do 2 maja 2022 roku podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Po tym terminie KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych (PIT-28 można składać w usłudze Twój e-PIT do 28 lutego, a PIT-36 do 2 maja - zeznania te nie zostaną automatycznie zaakceptowane, ponieważ w większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika).
Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych. Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.
"Po naszej stronie pewne ruchy powinny być wykonane"
Zdaniem gościa audycji "Cztery pory roku", doradcy podatkowego Marcina Zarzyckiego, usługa Twój e-PIT działa bardzo dobrze i warto z niej skorzystać. - Natomiast to nie jest tak, że my nic robić nie musimy, bo nasze zeznanie się przecież automatycznie zaakceptuje. Po naszej stronie pewne ruchy powinny być wykonane. Inaczej nie będziemy mogli skorzystać z licznych preferencji, które są przewidziane w rozliczeniu rocznym - podkreślił.
- Usługa Twój e-PIT sama się nie domyśli, że my na przykład korzystamy z internetu i chcemy rozliczyć ulgę za internet albo mamy termomodernizację i chcemy rozliczyć ulgę termomodernizacyjną. Musimy się zorientować, jakie ulgi - a jest ich całkiem sporo - nam przysługują z różnych przepisów i sami musimy ją wskazać - wyjaśnił gość radiowej Jedynki.
Zarzycki przypomniał też, że jeśli chcemy przekazać 1 proc. swojego podatku konkretnej Organizacji Pożytku Publicznego, to musimy ją wybrać samodzielnie. - Jeżeli tego nie zrobimy, to OPP może zostać przydzielona z automatu i nasze pieniądze mogą trafić do organizacji, do której nie chcielibyśmy, by trafiły - zauważył.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Marcin Zarzycki (doradca podatkowy)
Data emisji: 22.02.2022
Godzina emisji: 9.00-12.00
kk
PIT 2021. Doradca podatkowy: warto zajrzeć w e-PIT, zanim zeznanie się automatycznie zaakceptuje - Jedynka - polskieradio.pl