Dokumentacja wsparcia udzielanego Ukrainie
Ze względu na fundamentalną rolę obecnych wydarzeń dla stosunków polsko-ukraińskich zostaje powołane Archiwum Pomocy. Cel: udokumentowanie wsparcia udzielanego Ukrainie przez Polskę. Większość działań opisywana jest i koordynowana online. Jeśli nie zabezpieczymy tych źródeł, za kilka lat przestaną one istnieć. Tak stało się z poprzednią falą pomocy w 2014 roku czy ogromną pomocą dla Węgier w 1956 roku, po których pozostały pojedyncze dokumenty.
- Naszą dzisiejszą pomoc można porównać do reakcji Polaków na rewolucję węgierską, ale na większą skalę - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu. - Jeżeli są państwo uczestnikami jakieś akcji pomocowej, to przede wszystkim zadbajcie o to, żeby zostały archiwa - apeluje.
Gość Jedynki podkreśla, że z materiałami można się zgłosić do Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu. - Tworzymy wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim i Instytutem Pawła Włodkowica archiwum pomocy. Wystarczy napisać e-mail na adres archiwumpomocy@zajezdnia.org i my na wszystkie pytania odpowiemy - dodaje.
Jakie dokumenty należy zachować?
Zdjęcia akcji, plakatów, zapisy koncertów, publikacji dziennikarskich i innych wydarzeń dotyczących pomocy - to wszystko wpisuje się w dokumenty, które można później przekazać dalej. - Dokumentacja związana z akcją pomocową, listy przewozowe, spis materiałów, które przekazano potrzebującym, to wszystko proszę zachować, wysyłać albo przekazywać dalej do innej placówki archiwalnej - wyjaśnia dr Marek Mutor. - To jest ważne, żebyśmy opowiedzieli światu, jak Polska potrafiła się zachować w tej trudnej sytuacji - komentuje.
Zwrot w stosunkach polsko-ukraińskich
W ocenie dr. Marka Mutora obecne zaangażowanie strony polskiej w pomoc Ukrainie mocno wpisze się w historię i wpłynie na bilateralne stosunki między państwami. - To jest punkt zwrotny w polsko-ukraińskich relacjach. Archiwum Pomocy może posłużyć w przyszłości do tego, by utrwalić współpracę Polski i Ukrainy na bardzo długi czas, co może pomóc niepodległemu państwu ukraińskiemu w szybszej akcesji do Unii Europejskiej. Te dokumenty mają też taki sens - ocenia rozmówca Romana Czejarka.
Czytaj również:
Tytuł audycji: "Cztery pory roku"
Prowadzi: Roman Czejarek
Gość: dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu)
Data emisji: 8.03.2022 r.
Godzina emisji: 10.18
ans
Archiwum pomocy, czyli jak dokumentować pomoc i solidarność z Ukrainą - Jedynka - polskieradio.pl