"Elektronika - by żyło się łatwiej". W poszukiwaniu młodych talentów

Data publikacji: 10.05.2022 14:23
Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 22:02
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jeden z projektów zgłoszonych do konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej"
Jeden z projektów zgłoszonych do konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej", Autor - materiały prom.
- Od samego początku konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" miał być miejscem, gdzie uczniowie szkół średnich mogą zaprezentować swoje umiejętności w konstruowaniu różnych innowacyjnych urządzeń. Przy okazji chcieliśmy zachęcić najlepszych uczniów do studiowania elektroniki na Politechnice Śląskiej - mówił w radiowej Jedynce prof. Dariusz Kania, dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ.

Młodzi technicy mogą się wykazać

Po raz piąty rozstrzygnięty został ogólnopolski konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" na technologie i urządzenia, które mogą znaleźć praktyczne zastosowanie. Skierowany jest on do uczniów szkół średnich o zainteresowaniach technicznych.

- Cechą charakterystyczną tego konkursu jest to, że ma on formułę otwartą. Nie zadajemy uczniom żadnego konkretnego zadania. Uczestnicy przesyłają opisy praktycznie zrealizowanych projektów, które mają być tematycznie związane z hasłem "Elektronika - by żyło się łatwiej" - tłumaczył prof. dr hab. inż. Dariusz Kania.

Liczy się innowacyjność 

Jak dodał organizator konkursu, hasło przewodnie konkursu wzięło się stąd, że władze Politechniki Śląskiej chciały przede wszystkim zachęcić do studiowania elektroniki. - Mamy tutaj najmniej kandydatów, kierunek ten uchodzi za najtrudniejszy. Nie odrzucamy natomiast żadnych innych projektów. Z perspektywy pięciu lat mogę śmiało powiedzieć, że tematyka projektów była niezwykle szeroka i obejmowała różnego typu udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, rozwiązania związane z ochroną zdrowia, elementy inteligentnego domu czy internetu rzeczy - wymieniał gość Jedynki.

POSŁUCHAJ

23:54

Konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" (Eureka/Jedynka)

Do piątej odsłony konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej" zgłosiło się ponad 100 osób z całej Polski, które pracując samodzielnie lub w dwuosobowych zespołach, przesłały 58 projektów.

Ponadto w audycji:

Czym jest sieć 5G, czym różni się od wcześniejszych sieci komórkowych, czy obawy dotyczące promieniowania elektromagnetycznego używanego w technologii 5G są słuszne - rozmowa z prof. Andrzejem Krawczykiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. dr hab. inż. Dariusz Kania (dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej), prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk (prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu), 

Data emisji: 9.05.2022 

Godzina emisji: 19.30


Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.