Upały w Polsce. Jak pomóc zwierzętom?

Data publikacji: 01.07.2022 15:10
Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 15:46
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podczas upałów pamiętajmy o naszych zwierzętach. Im też jest gorąco
Podczas upałów pamiętajmy o naszych zwierzętach. Im też jest gorąco, Autor - Giannis Papanikos/shutterstock
Od kilku dni mierzymy się z potężną falą upałów, a takie warunki szczególnie dają się we znaki zwierzętom, które są przecież najbliżej rozgrzanego podłoża. - Na dodatek są jeszcze pokryte futrem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia weterynarz prof. Marcin Bańbura. W jaki sposób możemy teraz zadbać o nasze psy?

Zwierzęta nie znoszą dobrze upałów, a te znowu przyszły do Polski. - Poza tym psy nie pocą się, tzn. pocą się tylko pyskiem, więc powierzchnia parowania jest bardzo mała - zwraca uwagę prof. Marcin Bańbura.

Objawami, które mogą świadczyć o przegrzaniu się naszego psa, są: zdecydowana niechęć do ruchu, intensywne ziajanie oraz czerwona i wysuszona śluzówka pyszczka.

- Wychodząc na spacer z psem, zwłaszcza w ciągu dnia i w pełnym słońcu, koniecznie powinniśmy mieć ze sobą co najmniej dwa zbiorniki: jeden z wodą do picia dla zwierzaka, a drugi z wodą do zwilżania sierści zwierzęcia. Polewając psa, należy to robić raczej powoli, jednocześnie starając się wetrzeć wodę w sierść, aby nie spłynęła po niej na ziemię, tylko dostała się na samą skórę - podpowiada gość Jedynki.

Upały a sierść

Jeżeli nasz pupil musi nosić kaganiec, to najlepszym wyborem będzie ten fizjologiczny, a nie materiałowy. - W upalne dni szczególnej troski wymagają konkretne grupy zwierząt. Rasy najbardziej narażone na udar cieplny to te z krótkim pyskiem, czyli brachycefaliczne, jak mopsy, buldożki, buldogi, pekińczyki czy modne ostatnio shih tzu - podkreśla Paulina Król z portalu Psy.pl.

- Grube futro siberian husky, alaskan malamute czy polskiego owczarka nizinnego latem pełni funkcję izolatora przed wysoką temperaturą. Inne kudłacze, jeśli nie są psami wystawowymi, mogą zostać lekko ostrzyżone, ale nigdy do skóry, co często widać u yorków, maltańczyków czy westików. Strzyżenie na tzw. glacę może doprowadzić do wielu podrażnień, a nawet poparzeń, ponieważ sierść w jakimś stopniu chroni przed słońcem - dodaje Paulina Król.

Dbajmy o nasze psy

Spacery z psem powinny odbywać się rano lub wieczorem. - Musimy pamiętać, żeby starać się chodzić w cieniu i raczej nie wychodzić na pełne słońce. Pies ma dosyć wrażliwe łapy i jeśli wejdzie na rozgrzany asfalt, może po prostu się poparzyć - mówi prof. Marcin Bańbura.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać zwierząt w zamkniętych autach. - Samochód stojący na postoju osiąga wewnątrz temperatury sięgające nawet tych, które są w piekarniku. Dlatego, kiedy zauważyliśmy, że w pojeździe jest na przykład zwierzę, a dzieje się coś niepokojącego, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy drzwi do samochodu są otwarte. Jeżeli są zamknięte, należy krzyknąć do osób będących w pobliżu, czy jest tu może właściciel samochodu lub osoba, która ma do niego pilota lub kluczyk - zauważa insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Jeśli jednak w pobliżu nie będzie takiej osoby, możemy wybić szybę, aby udzielić pomocy czworonogowi.

POSŁUCHAJ

04:12

Upały w Polsce. Jak pomóc zwierzętom? (Ekspres Jedynki)

 

Źródło: Piesologia/YouTube

Czytaj także:

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 1.07.2002

Godzina emisji: 15.22

DS

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.