Polska ma swoją "historię napoleońską". Kontakty cesarza z Polakami były bardzo intensywne. - Francuzi odcisnęli dosyć mocne piętno na ziemiach polskich, na naszym ustawodawstwie, na naszych prawach, na budowaniu naszej państwowości - mówi dr Mariusz Klarecki, kurator pałacu Pod Blachą. - Również Polacy bardzo dużo wnieśli w tę kulturę europejską, ale również francuską. Trzeba pamiętać, że Polacy są jedyną nacją, która ma w tak dużej ilości krzyże francuskiej Legii Honorowej - dodaje ekspert.
Zaczęło się od tajnego listu
Dowodami na kontakty z Napoleonem i z jego żołnierzami, z państwem francuskim są dokumenty. Część z nich udało się zgromadzić na wystawie "Sygnatury Napoleona Bonaparte". Są wśród nich bardzo ciekawe listy czy rozkazy. - Wszystko zaczęło się od dokumentu, o którym opowiedział nam kolekcjoner Piotr Jegliński, który kupił go kiedyś we Francji - mówi gość audycji. - Jest to tajny list Napoleona do ambasadora Francji w Wiedniu ze wskazówkami, w jaki sposób ambasador ten ma rozmawiać z cesarzem Austrii. Chodzi o to, że Napoleon już wtedy projektował odbudowę państwa polskiego i oferował cesarzowi Austrii w zamian za Galicję ziemie śląskie, które dopiero co zdobył podczas kampanii z Prusami - opowiada dr Klarecki.
Listy do Polaków i o Polakach
Jak się okazało, w zbiorze dokumentów, które zebrał dr Tomasz Niewodniczański, znajduje się 21 listów z sygnaturami Napoleona. To listy pisane od czasów kampanii włoskiej i później, jeszcze w XVIII wieku, aż po 1814 r., gdy Napoleon przebywał na wyspie Elba. Na wystawie w pałacu Pod Blachą znajdziemy listy kierowane do Polaków albo dotyczące Polaków. - Wymieniane są w nich nazwiska Jana Konopki, Jana Henryka Dąbrowskiego czy księcia Józefa Poniatowskiego (…) - precyzuje rozmówca Programu 1 Polskiego Radia. - Niektóre bardzo ciekawe dokumenty wyszczególniają stan wyposażenia polskiego wojska np. po śmierci księcia Józefa Poniatowskiego pod Lipskiem, gdzie możemy przeczytać, ile było bagnetów, ile czapek, ile karabinów i szabli, czyli ciekawe informacje obrazujące, jaki był stan wojska polskiego po katastrofie lipskiej - dodaje dr Klarecki.
Wystawa "Sygnatury Napoleona Bonaparte" jest prezentowana w Apartamencie księcia Józefa Poniatowskiego w pałacu Pod Blachą. Znajdują się na niej przedmioty pochodzące z: Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum, Kolekcji dr. Tomasza Niewodniczańskiego, dep. Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz (Görlitz), Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, oraz z kolekcji prywatnej.
Czytaj także:
W audycji także:
- Antoni Patek - zegarmistrz królów, filantrop, powstaniec listopadowy
Światowej sławy imperium zegarków Patek Philippe zostało stworzone w Genewie przez Polaka Antoniego Patka, emigranta, pochodzącego z Lubelszczyzny. Kariera jednej z najsłynniejszych szwajcarskich manufaktur miała swój początek w latach 40. XIX w., a dewizą firmy jest "piękno, precyzja, niezawodność". Najdroższy zegarek Patka z lat 30. XX w. na aukcji w 2014 r. osiągnął cenę 24 mln dolarów.
Audycja: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Goście: dr Mariusz Klarecki (kurator pałacu pod Blachą), prof. Hanna Krajewska (dyrektor Archiwum PAN)
Data emisji: 6.07.2022
Godzina emisji: 19.30
zamek-krolewski.pl/djr
"Sygnatury Napoleona Bonaparte". Listy Napoleona do Polaków i o Polakach - Jedynka - polskieradio.pl