"Wrota »Solidarności« i wolności" - premierowy reportaż [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 12.07.2022 08:00
Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 16:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
"Krzyż Wdzięczności" w Lublinie, zwany również Pomnikiem Lubelskiego Lipca 1980 roku lub Pomnikiem NSZZ Solidarność
"Krzyż Wdzięczności" w Lublinie, zwany również Pomnikiem Lubelskiego Lipca 1980 roku lub Pomnikiem NSZZ Solidarność, Autor - PAP/Wojtek Jargiło
Jak lubelski lipiec otworzył wrota do "Solidarności" i wolności? Czesława Borowik odwiedza upamiętnione miejsca w towarzystwie badacza z lubelskiego oddziału IPN dr Marcina Dąbrowskiego i działaczy pierwszej "Solidarności": Andrzeja Sokołowskiego i Michała Kasprzaka. 

POSŁUCHAJ

39:17

Czesława Borowik "Wrota Solidarności i Wolności" (Reportaż w radiowej Jedynce)

 

8 lipca 1980 roku wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Był to jeden z pierwszych protestów społecznych, który zapoczątkował wydarzenia sierpniowe. Robotnicy ze Świdnika przełamali barierę strachu. Za nimi poszła cała Polska.

Strajk w zakładach lotniczych Świdnika był początkiem "Lubelskiego Lipca". W następnych dniach do strajkujących robotników dołączyli pracownicy innych lubelskich zakładów pracy.

Od 8 do 24 lipca 1980 roku na Lubelszczyźnie zastrajkowało ponad 150 zakładów pracy. Nie wychodząc na ulice, pracownicy w swoich fabrykach protestowali przeciwko podwyżkom cen żywności i skierowali do władz żądania. To zmusiło władze do powołania Komisji Rządowej i negocjacji ze strajkującymi.

Fala protestów robotniczych, które wkrótce ogarnęły cały kraj, zapoczątkowała upadek systemu komunistycznego w Polsce.

Przed reportażem wyemitowaliśmy rozmowę z jego autorką Czesławą Borowik - reportażystką, dokumentalistką, laureatką kilkudziesięciu nagród, nauczycielką. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Tytuł reportażu: "Wrota »Solidarności« i wolności"

Autorka: Czesława Borowik

Data emisji: 12.07.2022 r. 

Godzina emisji: 1.12

kh


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.