Jak zaznacza w Programie 1 Polskiego Radia Anna Bober-Tubaj z Muzeum Ceramiki, chodzi o zabezpieczenie wyrobów z Bolesławca. - To kwestia kopiowania i naśladowania. To uderza czasami w jakość produktów, ale też przede wszystkim w markę - zaznacza.
- Jeżeli intuicyjnie nawet laik jest w stanie powiedzieć: "to jest ceramika z Bolesławca, a to jest porcelana z Ćmielowa", to ten produkt, mimo tej olbrzymiej różnorodności, jest charakterystyczny. Naszym zadaniem teraz będzie te cechy określić na tyle, żeby stworzyć katalog, który pozwoli na wpisanie na listę UNESCO - wyjaśnia Anna Bober-Tubaj.
Jak podkreśla szefowa pracowni ceramicznej w Młodzieżowym Domu Kultury Joanna Mysłek-Michnowska, mamy do czynienia z wielowiekową tradycją. - Musi być nie do podrobienia - zaznacza.
- Już dawno powinno to się odbyć. Dla samego poczucia wartości tej ceramiki jest to ważne - mówi artysta ceramik Mateusz Grobelny.
Jednocześnie Unia Europejska rozpatruje także wniosek, który dotyczy regionalnej ochrony bolesławieckiej ceramiki. Ceramika z Bolesławca powstaje w oparciu o miejscowe, wyjątkowe złoża białowypalających się glin i jej produkcja datuje się od XVIII wieku.
Jak powstaje ceramika bolesławiecka/Manufaktura w Bolesławcu
Wpisanie bolesławieckiej ceramiki na listę UNESCO może potrwać około czterech lat. Procedura ochrony regionalnej w Unii Europejskiej powinna trwać krócej.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Materiał: Piotr Słowiński
Data emisji: 12.07.2022 r.
Godzina emisji: 15.37
kh
Ceramika z Bolesławca na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO? - Jedynka - polskieradio.pl