W latach dziewięćdziesiątych pracowała w Galerii Foksal. Wraz z Andrzejem Przywarą, Adamem Szymczykiem oraz z ówczesnym dyrektorem Galerii Foksal Wiesławem Borowskim współtwórczyni Fundacji Galerii Foksal funkcjonującej od 2001 niezależnie od Galerii.
Była kuratorką Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji (Artur Żmijewski, Powtórzenie, 2005), jak też kuratorką przestrzeni wystawienniczej Espace 315 w Centre Pompidou w Paryżu. Po raz pierwszy tę słynną paryską galerię sztuki współczesnej zwiedziła podczas wycieczki w latach osiemdziesiątych. - Pompidou było wtedy jeszcze przed remontem, więc to było Pompidou, które jeszcze miało dalekiego ducha rebelii, czyli leżało się na dosyć brudnej wykładzinie po ciemku oglądało wideo, a w Bibliothèque Kandinsky działy się różne niecne rzeczy, ale kiedy po latach zaczęłam tam pracować, było to już zupełnie inne Centrum Pompidou, gdzie różne rzeczy były już niemożliwe. Było to takie zamknięte, wyczyszczone muzeum. Świetnie działająca, ze świetnymi wystawami, ale publiczność już nie przelewała się tak naturalnie, jak za czasów mojej pierwszej wycieczki z lat osiemdziesiątych - dodaje rozmówczyni Michała Montowskiego.
Początki w Galerii Foksal
Joanna Mytkowska zaangażowała się w działania na polu sztuki współczesnej jeszcze w czasach studenckich. Studiowała wówczas z osobami, które pracowały w Galerii Foksal. W placówce poszukiwano wówczas osób, które na czas wakacji zastąpią stałych pracowników w pilnowaniu galerii - w ten sposób znalazło się tam dla niej miejsce. Pracowała wtedy m.in. przy porządkowaniu archiwum wraz z Adamem Szymczykiem. - Na samym początku doświadczyłam bardzo pionierskiego okresu, kiedy sztuka współczesna była dziedziną wąską, opierała się na bardzo osobistych relacjach dość niewielkiej grupy artystów, oczywiście międzynarodowych, w sensie globalności tej siatki w dużych ośrodkach głównie, ale jednak dosyć wąskiej - mówi gość radiowej Jedynki. - Każdy [znał każdego - red.] po imieniu. To jest ogromna różnica z tym, jak sztuka współczesna jest dzisiaj postrzegana. Ona dzisiaj jest postrzegana przez pryzmat przede wszystkim rynku sztuki i życia wielkich instytucji, kiedy u początków mojej pracy była przede wszystkim relacja z artystami, to był klucz w tej dziedzinie - dodaje Joanna Mytkowska.
Warszawa "hubem" dla Europy wschodniej
A dzisiaj? - Teraz warszawska scena artystyczna to scena mocna, rozbudowana, żywa, która posiada wszystkie elementy takiej scenie artystycznej, potrzebne - mówi Joanna Mytkowska. - Może chwilowo mamy kryzys w instytucjach publicznych. Może mamy brak krytyki, co z kolei wynika z kryzysu czy kondycji mediów, ale w Warszawie mieszka ogromna rzesza artystów i artystów z różnych stron świata. Jesteśmy z pewnością takim "hubem" dla Europy wschodniej; w tej chwili jesteśmy domem dla wielu artystów i artystek, szczególnie z Ukrainy. Warszawska scena artystyczna jest postrzegana jako pożądana, atrakcyjna - zaznacza Joanna Mytkowska.
Czytaj także:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej z wiechą
Joanna Mytkowska jest dziś dyrektorem Muzeum Sztuki Współczesnej. W najwyższym punkcie nowo powstającego gmachu MSN w Warszawie zawieszono już tradycyjną wiechę. Jakie przestrzenie znajdą się w tej nowo powstającej placówce? - Mamy audytorium, przestrzenie edukacyjne i salę kinową. Będziemy mogli proponować działania o charakterze performatywnym, choreograficznym, taniec, koncerty - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. - To wszystko będzie mogło jak w takim wielkim tyglu, w wielkim domu kultury funkcjonować. I to, co najważniejsze, to chcielibyśmy, żeby ten program był nie tylko autorstwa zespołu MSN, ale, żeby jak najszerzej zapraszać inne organizacje, inne osoby do współprogramowania, szczególnie programu publicznego, tak, żeby te potrzeby były jak najbardziej zaspokajane. Planujemy różne programy konkursowe, grantowe, dyskusyjne, w których będziemy zapraszać do bycia współkuratorami i współautorstwa naszego programu - dodała Joanna Mytkowska.
Czytaj także:
Audycja: Po drugiej stronie lustra
Prowadzi: Michał Montowski
Gość: Joanna Mytkowska (dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
Data emisji: 26.07.2022
Godzina emisji: 00.10
djr
Joanna Mytkowska: Sztuka współczesna od Paryża przez Berlin. Jak będzie w MSN? - Jedynka - polskieradio.pl