Baszar El-Helou, dietetyk w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, zwraca uwagę, że powinniśmy dążyć do tego, by każdego dnia zjadać od 400 do 500 g różnych warzyw. Ważne również, by dawka ta nie była przyjmowana jednorazowo. - Nie chodzi o zjedzenie sałatki o wadze pół kilograma, tylko o rozłożenie tego na różne posiłki - podkreśla.
Co powinno znaleźć się w domowej spiżarni?
Gość "Sygnałów dnia" zwraca uwagę, że w domowej spiżarni, na co dzień, warto mieć warzywa kapustne. To m.in. brukselka, kalafior, brokuły. Równie ważne są warzywa cebulowate: cebula, czosnek, por czy szczypiorek. - To rzeczy nie tylko smaczne, z których można od razu zrobić bardzo łatwy posiłek, ale również działające korzystnie na serce. Chociażby przeciwdziałają nadciśnieniu tętniczemu - tłumaczy Baszar El-Helou. Dodaje, że trzecią grupą są warzywa zielone liściaste: natka pietruszki, szpinak czy roszponka.
Wśród tych najzdrowszych warzyw wymienia się szpinak, brokuły, brukselkę i buraki. O tym jak je przyrządzić, by były smaczne, a jednocześnie zachowały wszystkie właściwości odżywcze, opowiada Jarosław Kuściński, reprezentujący Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni. - Po pierwsze czas. Szpinak wymaga krótkiej obróbki, powinien być jak najkrócej traktowany temperaturą. Brokuł wcale nie musi być gotowany. Równie dobrze może wyjść z pieca - słyszymy.
Innym sposobem na przyrządzenie brokułów jest pocięcie ich na "kwiatki" i usmażenie na patelni z czosnkiem, oliwą i przyprawami.
YouTube/Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - PIB
Czytaj też:
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Daniel Wydrych, Grzegorz Jankowski
Materiał: Klaudia Porębska
Data emisji: 24.08.2022
Godzina emisji: 8.40
mg
Zadbajmy o odporność. Jakie warzywa powinny znaleźć się na naszym talerzu? - Jedynka - polskieradio.pl