Zapowiedziane przez Stany wsparcie będzie największym przygotowanym do tej pory pakietem pomocy militarnej dla Ukrainy ze strony USA. Gość audycji "Więcej świata" zauważa, że w tym przypadku jego wartość nie jest najważniejszym czynnikiem. - Większość poprzedniej pomocy Stanów Zjednoczonych była udzielana w obecnym roku budżetowym, który tam kończy się 30 września. W związku z tym trzeba było zadeklarować kolejną pomoc dla Ukrainy od 1 października - wyjaśnia Tomasz Deptuła.
- Ten pakiet ma też znaczenie symboliczne i jest przesłaniem do reżimu Władimira Putina: my będziemy z Ukrainą na dłużej i to, co proponujemy w tym pakiecie, to nie są jednorazowe zakupy sprzętu, tylko kilka transakcji, które Stany Zjednoczone załatwią w imieniu Ukrainy i będą systematycznie wysyłać do Ukrainy, aby Ukraińcy mieli się czym bronić - dodaje ekspert.
Czytaj również:
Nie tylko wsparcie bojowe
W ramach zapowiedzianego pakietu Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie między innymi najnowocześniejsze systemy obronne i maszyny bojowe, jak również urządzenia wykorzystywane do obrony Białego Domu. - Ten pakiet jest rzeczywiście bardzo duży, jest to największy jednorazowy pakiet pomocy militarnej Stanów Zjednoczonych - mówi Tomasz Deptuła.
Gość Radiowej Jedynki dodaje, że USA udziela Ukrainie nie tylko wsparcia wojskowego. - Ponad 7 mld dolarów na samą pomoc budżetową i humanitarną. W sumie pomoc Stanów dla Ukrainy jest już mierzona w kilkudziesięciu miliardach dolarów plus dodatkowe pieniądze deklarowane w przyszłości - podkreśla dyrektor Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej.
Motywacja dla innych
Po ogłoszeniu przez USA kolejnego pakietu wsparcia dla Ukrainy pojawiły się zapowiedzi o pomocy wojskowej od Hiszpanii i Niemiec. Tomasz Deptuła ocenia, że działania Amerykanów działają mobilizująco na inne państwa. - To, co ogłosiła administracja Bidena, to jest sygnał dla całej Europy, nie tylko dla Władimira Putina: jesteśmy przekonani, że Ukraińcy będą w stanie się bronić. Będziemy ich wspierać do skutku i niech sobie Władimir Putin nie wyobraża, że uda się przetrzymać ten opór ze strony Zachodu i wygrać tę wojnę na przeczekanie lub poprzez scenariusz zamrażania tej wojny na jakiś czas - komentuje gość audycji.
W audycji także:
- Raport z inwazji Rosji na Ukrainę. Materiał Grzegorza Krakowskiego
- W ciągu pół roku agresji Rosja straciła sprzęt wojskowy o wartości blisko 17 mld dolarów (nie licząc wartości samych pocisków rakietowych). Największą wartością na liście strat pozostaje krążownik Moskwa o wartości 750 mln dolarów. Materiał Macieja Jastrzębskiego
- Służby amerykańskie ostrzegają Ukrainę przed zmasowanymi atakami Rosjan. Jakie są możliwe dalsze scenariusze rosyjskiej agresji na Ukrainie? Rozmowa z gen. Waldemarem Skrzypczakiem, były dowódcą wojsk lądowych
Audycja: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Tomasz Deptuła (dyrektor Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej, były korespondent w USA), gen. Waldemar Skrzypczak (były dowódca wojsk lądowych)
Data emisji: 25.08.2022
Godzina emisji: 17.32
qch
Rekordowy pakiet wsparcia od USA dla Ukrainy. Tomasz Deptuła: to przesłanie do reżimu Putina - Jedynka - polskieradio.pl