Na ziemiach odzyskanych sytuacja nie wyglądała lepiej. Po przejściu frontu Wrocław stracił 65 proc. swojej zabudowy, Opole - 60 proc., zaś w Gdańsku oraz w Szczecinie trzeba było podnosić z ruin połowę miasta.
Pierwszym polskim miastem zaatakowanym podczas II wojny światowej był Wieluń. Niedługo później, bomby spadły na osiedla mieszkalne stolicy. Obrona Warszawy załamała się 28 września. Niemcy wkroczyli do stolicy. Dla wielu z nas symbolem poddania się jest obraz płonącego Zamku Królewskiego. - Szacuje się, że zginęło minimum 10 tysięcy osób a miasto zostało bardzo zniszczone - mówi prof. Rafał Habielski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. - Niemcy koncentrowali ogień artyleryjski na centrum, odcinek Nowego Światu przed Świętokrzyską na przykład. (...) W momencie dochodzenia do Warszawy od rogatek ogrom zniszczeń był widoczny - dodaje ekspert.
Powstanie w getcie warszawskim
Kolejny dramatyczny moment w historii Warszawy w trakcie II wojny światowej to powstanie w getcie warszawskim. Zdjęcia archiwalne pokazują wypalony, wielki kwartał stolicy. - Niemcy chcieli szybko zmusić powstańców do kapitulacji, przez podpalenia. Była to jedna z metod zwalczania, pacyfikacji powstania. Potem uznano, że cały teren getta będzie zniszczony i te ruiny od przełomu kwietnia i maja 1944 roku pozostałość po getcie jest niszczona - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.
Powstanie Warszawskie
Podczas Powstanie Warszawskiego Niemcy dopełniają dzieła zniszczenia. - Metoda zastosowana z początku jest podobna: palenie całych kwartałów miasta, co się wiązało z wypędzaniem ludności cywilnej (czy rozstrzeliwaniem, tak jak na Woli). Potem (...) uznano, że Powstanie można zwalczać również przy użyciu ciężkiej broni. Myślę, że z taką samą intencją, jak w 1939 roku, nie tyle niszczenia siły żywej powstańców, ile burzenia całych kwartałów miasta - podkreśla gość radiowej Jedynki.
Od 1 września do 3 października na wszystkich antenach Polskiego Radia realizowana jest akcja #bezprzedawNIEnia. Wszystko w związku z publikacją raportu o stratach wojennych podczas II wojny światowej. Akcja ma na celu uświadomienie Polakom strat, które jako Państwo ponieśliśmy w wyniku napaści hitlerowskiej i radzieckiej. W ramach kampanii powstał specjalny serwis internetowy.
W audycji również:
Paleolityczne łowy w Tatrach. Po słowackiej stronie Tatr, w jaskini Hučivá diera, odnaleziono pierwsze jak dotąd ślady osadnictwa myśliwych kultury magdaleńskiej datowane na 13 tys. p.n.e. lat. Kultura ta znana jest przede wszystkim z galerii malarstwa naskalnego z terenu Francji i Hiszpanii. Naukowcy od XIX w. poszukiwali dowodów na pobyt tych ludzi w tatrzańskich jaskiniach. Naukowy impas w końcu został przełamany. Gość: prof. Paweł Valde-Nowak - Instytut Archeologii UJ.
Czytaj także:
Audycja: "Eureka"
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: prof. Paweł Valde-Nowak (Instytut Archeologii Uniwersytet Jagielloński), prof. Rafał Habielski (historyk, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 2.09.2022
Godzina emisji: 19.30
djr
Akcja #bezprzedawNIEnia. Straty w infrastrukturze podczas II wojny światowej - Jedynka - polskieradio.pl