Sport to zdrowie, niezależnie od naszego wieku

Data publikacji: 06.09.2022 12:34
Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 12:54
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Trening fizyczny jest dla nas korzystny niezależnie od naszego wieku
Trening fizyczny jest dla nas korzystny niezależnie od naszego wieku, Autor - Halfpoint/Shutterstock
Aktywność fizyczna jest ważna w kontekście naszego zdrowia. Mogłoby się wydawać, że wraz ze starzeniem się należy ograniczyć uprawianie sportów. Okazuje się jednak, że wiek nie powinien nas powstrzymywać przed treningami.

W historii znajdziemy przykłady osób, które będąc w sile wieku, nadal osiągały sukcesy w dyscyplinach sportowych. Dr Jarosław Krzywański, lekarz i opiekujący się polskimi lekkoatletami ekspert w dziedzinie medycyny sportowej, podkreśla jednak, że są to wyjątki. - To są bardzo fajne wyjątki pokazujące, że aktywność fizyczną można uprawiać do długich lat, cieszyć się z niej, korzystać z jej dobroczynnego działania w postaci długiego życia i ogólnej sprawności. Natomiast rekordów już się niestety nie da zdobywać. Nasz cały aparat ruchowy, a szczególnie mięśnie szkieletowe, podlegają fizjologicznym zjawiskom związanym ze starzeniem się. Stąd siedemdziesięcio- czy osiemdziesięciolatek w rywalizacji sportowej nie będzie miał szans z młodym sportowcem - mówi gość audycji "Cztery pory roku".

Powstrzymać proces starzenia

Fizjologii nie da się oszukać, jednak starzenie się nie powinno prowadzić do zaprzestania uprawiania sportów. Gość programu 1 Polskiego Radia zauważa, że treningi pomogą nam spowolnić proces starzenia. - Obok wielu czynników, które są analizowane, które mają opóźnić proces starzenia, nie znaleziono dotąd takiego, który by był lepszy niż aktywność fizyczna. To jest tym głównym, udokumentowanym czynnikiem, który spowalnia proces starzenia. Na drugim miejscu jest oczywiście dieta, styl życia, natomiast aktywność fizyczna jest bardzo silnym niezależnym czynnikiem - wyjaśnia dr Jarosław Krzywański.

Czytaj również:

Specjalista wyjaśnił w audycji, jak powinniśmy dostosować trening do naszego wieku. - Osoby dojrzałe, w zależności od wieku, powinny mieć świadomość, jakiego rodzaju trening jest im potrzebny - mówi dr Jarosław Krzywański. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład nordic walking, bieganie i jazda na rowerze. - Te aktywności zdecydowanie są potrzebne i kształtują ogólną sprawność. Natomiast wraz z wiekiem wiemy, że procentowy skład takiej aktywności fizycznej powinien zawierać w sobie również trening siły. Im osoby są starsze, tym częściej, nawet dwa, trzy razy w tygodniu, w ich aktywności fizycznej powinien występować trening siły. Zapobiega on stopniowej utracie masy mięśniowej i zdecydowanie poprawia sprawność, i również zapobiega bardzo niekorzystnemu zjawisku, które występuje u osób starszych, jakim są upadki - wyjaśnia gość Radiowej Jedynki.

Odpowiedni trening i rozgrzewka

O czym więc powinniśmy pamiętać podczas przygotowywania treningu? - Dobierajmy aktywność fizyczną w ten sposób, żeby ona sprawiała nam przyjemność, dawała się uprawiać. Minimum trzy razy w tygodniu, minimum te 150 minut w tygodniu. Natomiast im osoba jest starsza, tym częściej powinny występować ćwiczenia kształtujące siłę i masę mięśniową - podsumował dr Jarosław Krzywański i przypomniał o rozgrzewce przed treningiem. - Rozgrzewka jest bardzo ważna. Nie możemy się porywać na wielkie zawody sportowe czy współzawodnictwo bez poznania struktury rozgrzania stopniowego i przygotowania ich do wysiłku fizycznego - zaznacza ekspert.


POSŁUCHAJ

07:58

Sport to zdrowie, niezależnie od naszego wieku (Cztery pory roku/Jedynka)


Tytuł audycji: Cztery pory roku

Gość: Dr Jarosław Krzywański (lekarz, ekspert w dziedzinie medycyny sportowej opiekujący się polskimi lekkoatletami)

Data emisji: 6.09.2022 r. 

Godzina emisji: 11.15

qch

Piaf, czyli Wróbel – opowieść o piosence francuskiej
Piaf, czyli Wróbel – opowieść o piosence francuskiej
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.