Nad raportem pracowało ok. 30 naukowców - historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych - oraz 10 recenzentów. W raporcie szczegółowo omówione zostały straty poniesione przez Polskę głównie za sprawą Niemców.
Straty Warszawy w czasie II wojny światowej szacował inżynier Józef Menes, biorący udział w pracach zespołu powołanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2004 r. - Straty materialne wyniosły około 22 miliardów złotych przedwojennych - mówi Józef Menes. - Jeśli chodzi o straty ludnościowe, to szacuje się, że śmierć poniosło około 700 tys. osób, z czego tylko 36 tys. osób w działaniach wojskowych. Inne przypadki ofiar to ofiary ludobójstwa i zbrodni wojennych - precyzuje rozmówca Programu 1 Polskiego Radia.
Największe straty wśród miast europejskich
Jak precyzuje Józef Menes, w latach 2004-2005 r. poczynione zostały rachunki dotyczące strat w zabudowie, która była niszczona w czterech etapach, częściowo w 1939 r. podczas kampanii wrześniowej, później w trakcie powstania w getcie i po powstaniu w getcie, w trakcie Powstania Warszawskiego i do końca 1944 roku, do wkroczenia wojsk radzieckich. - Szacuje się, że ok. 80 proc. Warszawy zostało zniszczone. To były największe straty proporcjonalne do parametrów miasta pod względem kubatury oraz liczby ludności wśród miast europejskich - zaznacza Józef Menes.
Gigantyczna skala zniszczeń
Jak podkreśla rozmówca radiowej Jedynki, potencjał gospodarczy został odbudowany dopiero w latach 50. - Czyli około 10 lat trwało, by produkt wytwarzany przez Warszawę, przez jej mieszkańców, zrównał się z tym z roku 1939 - mówi rozmówca radiowej Jedynki. Straty dotyczyły wszystkich obszarów: archiwów, zabytków, obiektów kultury i sztuki, infrastruktury, zieleni, obiektów sakralnych - dodaje Józef Menes.
Grabiono stal i wszelkie materiały, które Niemcom mogłyby się do czegoś przydać. - Po zniszczeniu getta materiały budowlane, w tym sal, wywożone były przez wiele miesięcy - dodaje rozmówca Programu 1 Polskiego Radia.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzili: Daniel Wydrych, Grzegorz Jankowski
Materiał: Witold Banach
Gość: inżynier Józef Menes (członek zespołu badającego wojenne straty stolicy)
Data emisji: 6.09.2022
Godzina emisji: 7.45
djr
Ekspert: straty wojenne Warszawy największe wśród miast europejskich - Jedynka - polskieradio.pl