Bolesław Krzywousty władzę przejął w roku 1102. Panował nad Małopolską i Śląskiem. Pozostałą część królestwa przejął Zbigniew - jego starszy brat. Bracia nie żyli w zgodzie, raczej przeciwnie. W związku z tym obaj szukali wobec tego za granicą. Bolesław postawił wówczas na poparcie Węgrów, dzięki czemu doszło do wypędzenia z kraju Zbigniewa i przejęcia jego ziem przez Bolesława.
Uważa się, iż jednym z największych osiągnięć Bolesława Krzywoustego było przyłączenie do Polski Pomorza Gdańskiego. Wydarzenie to odbyło się w roku 1119. Władca od razu rozpoczął misję, która kler ponownie mu zjednała mianowicie była nią misja chrystianizacyjna na nowo zdobytych terenach.
Atrakcyjna legenda
Badania nad biografią średniowieczną to niemałe wyzwanie. - Zafascynował mnie krąg źródeł, który go dotyczył - mówi prof. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Wiemy o Kronice Galla Anonima, ale są też Żywoty świętego Ottona (...). - Bolesław Krzywousty nie miał kilka lat temu jeszcze nowocześniejszej biografii. Najdawniejsze pochodziły z lat 70. XX wieku, należało więc tę lukę wypełnić - dodaje gość radiowej Jedynki.
Bolesław Krzywousty zaznaczył swoje panowanie w historii jeszcze zanim się narodził. Opowiada o tym m.in. ballada, którą śpiewała Ewa Demarczyk. - Jest to fascynujące, jeżeli zobaczymy tę aranżację Demarczyk i to, jak ludzie tańczą przy Gallu Anonimie (...). Legenda Bolesława Krzywoustego jest wyjątkowo atrakcyjna. I do końca nie dociekniemy, ile w opowieści Galla Anonima, znakomitego literata, (...) jest prawdy. Gall Anonim pisał dla współczesnych, możemy więc sądzić, że rzeczywiście jakaś szczególna modlitwa towarzyszyła poczęciu tego długo oczekiwanego Bolesława - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.
Bolesław Chrobry - wielki poprzednik
Jak mówi profesor Rosik, najważniejszym bohaterem z przeszłości dla Bolesława Krzywoustego, do której nawiązywano, był Bolesław Chrobry. - Dla współczesnych był to Bolesław Wielki (...), główny wzór władcy, który jest jako lew, zdobywca groźny dla sąsiadów, ale z drugiej strony hojny, budujący potężne państwo i sięgający korony - kontynuuje gość radiowej Jedynki. Kim byli sojusznicy, a jakich miał wrogów Bolesław Krzywousty? - Mamy tu prawdziwy kalejdoskop, zwłaszcza, że jego sojusznicy często okazywali się wrogami - zaznacza profesor Stanisław Rosik.
Ponadto w audycji:
- W służbie nauki i edukacji. Prof. Karolina Lanckorońska i jej droga badawcza.
Wspomnienia, opracowania i dokumenty pokazują postać niezwykłą, donatorkę kolekcji dzieł sztuki dla Wawelu i Zamku Królewskiego w Warszawie. Wkład do badań historycznych i inicjatywy naukowe w powojennym Rzymie, utworzenie Polskiego Instytutu Historycznego, szeroka działalność edukacyjna będą przedmiotem rozmowy z dr Arturem Badachem z Zamku Królewskiego w Warszawie.
Czytaj również:
Audycja: "Eureka"
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Goście: dr Artur Badach (Zamek Królewski w Warszawie), prof. Stanisław Rosik (Uniwersytet Wrocławski)
Data emisji: 8.09.2022
Godzina emisji: 19.30
djr
Bolesław Krzywousty w zwierciadle historii i perspektywie uczonego - Jedynka - polskieradio.pl