Prof. Roszkowski: HiT chyba najbardziej nie podoba się tym, którzy w historii najnowszej mają najwięcej do ukrycia

Data publikacji: 09.09.2022 08:29
Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 10:51
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Dostaję w skórę za coś, czego nie zrobiłem, w całym podręczniku nie ma ani słowa o in vitro, jest tam opis ogromnego zagrożenia cywilizacji w postaci eksperymentów medycznych na embrionach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Roszkowski, historyk, autor podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość.

Gość Sygnałów Dnia był pytany o dyskusję wokół przedmiotu historia i teraźniejszość.

- Mam wrażenie, że nie chodziło o in vitro, a znalezienie pretekstu - powiedział prof. Roszkowski. Patrząc na tzw. debatę - debatą to chyba nie jest, nazwałbym to nagonką lub linczem, dostaję takie hejty, że antologię można wydać - zapytam: kto się boi HiT? - powiedział historyk.

- Chyba najbardziej nie podoba się tym, którzy w tej historii najnowszej mają najwięcej do ukrycia - ocenił. Jak dodał, "na rozliczenia z zaszłości politycznych nakłada się jeszcze wojna kultur".

Historyk wyjaśnił, że niektóre kwestie, jak temat eksperymentów medycznych na embrionach - wymagają wyjaśnienia w nowym wydaniu podręcznika. - Uważam, że w podręczniku nie ma za dużo miejsca na to, ale myślę, że w nowym wydaniu to rzeczywiście trzeba dokładniej opisać i nawet rozwinąć, żeby młodzież wiedziała w jaki świat wzrasta - stwierdził prof. Roszkowski.

- Jest w niektórych "segmentach" naszego świata pewnego rodzaju hodowla dzieci, opanowana przez biznes, bądź politykę - jak w Chinach, ale zostawmy to. Jak będzie nowe wydanie do tego się odniosę, to trzeba wyjaśnić do końca - podkreślił autor podręcznika.

. .

Ofensywa obyczajowa

- Dla części elit, to, co społeczeństwo powinno zapomnieć jest powiązane z ofensywą obyczajową, która odwraca uwagę, "drogie dzieci, zajmujcie się nie tym, co jest w głowie, ale tym, co jest poniżej pasa", żeby zapomnieć o przeszłości, wybrać przyszłość, która ma być świetlana, bo każdemu wszystko będzie wolno. To jest pedagogika, która prowadzi nas - mówię o społeczeństwie, cywilizacji zachodniej - nad przepaść - powiedział prof. Roszkowski. - Jest do tego świetny cytat, u św. Pawła - wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść - dodał autor książki.

- Mój warsztat opiera się na tym, żeby młodzież się dowiadywała tego, co było, a czego nie było, co jest ważne, a co nieważne i jak to oceniać – i z ocenami oczywiście jest najtrudniej, ja proponuję, by formułować je według zasad judeo-chrześcijańskich, czyli Dekalogu - powiedział prof. Wojciech Roszkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:

POSŁUCHAJ

21:39

Prof. Wojciech Roszkowski: politycy odgrywają pewnego rodzaju teatr, pytanie, jaki jest cel wywoływania tych emocji u widzów, którzy w teatrze biorą udział; została wywołana emocja, selektywna, przeciwko pewnej wizji historii i jej nauczania (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadził: Katarzyna Gójska

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk, Polska Akademia Nauk)

Data emisji: 09.09.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.