Policja niemal każdego dnia odbiera telefony od seniorów, których oszuści okradli lub próbowali okraść. Ci często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach charakterystycznych dla starszych ludzi. - Tak właśnie było w przypadku 77-latka z Gdańska - mówi asp. sztabowy Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
- Pokrzywdzony odebrał telefon od sprawcy, który podszył się pod prokuratora. Podczas rozmowy usłyszał, że jego pieniądze są zagrożone i jedynym sposobem, aby ustrzec się przed cyberprzestępcami, jest przelanie oszczędności na specjalnie utworzone bezpieczne konto - wyjaśnia policjant.
Senior z Trójmiasta niestety tak zrobił i stracił przez to ponad 300 tys. zł.
Jak nie dać się oszukać?
- Nigdy do końca nie możemy przewidzieć, jaką metodę zastosują [oszuści - red.], natomiast wspólnym mianownikiem podczas wszystkich działań jest słowo klucz, jakim są "pieniądze". Najczęściej jest to prośba o przekazanie pieniędzy bądź przelanie na wskazany przez przestępców numer. Czasami proponują, żeby utworzyć inne konto, aby uwiarygodnić swoje działania, i chcą, żeby przelać je właśnie tam. Oczywiście zdobywają hasła i dostęp do tego konta - tłumaczy asp. sztabowy Mariusz Chrzanowski.
Funkcjonariusz ostrzega, że "w tym momencie nasze pieniądze są po prostu stracone". - Jeżeli podczas rozmowy padnie słowo "pieniądze" bądź prośba o ich przelanie, to najlepiej zakończyć rozmowę i powiadomić policjantów - słyszymy.
Źródło: KWPBydgoszcz/YouTube
Czytaj także:
Audycja: W samo południe
Materiał: Grzegorz Armatowski
Data emisji: 21.09.2022
Godzina: 12.41
DS
Oszuści polują na seniorów. Jak nie dać się okraść? - Jedynka - polskieradio.pl