Akcja #bezprzedawNIEnia. Straty w przemyśle

Data publikacji: 22.09.2022 17:17
Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 12:52
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W czasie II wojny światowej doszło do wielu zniszczeń na terenie Polski
W czasie II wojny światowej doszło do wielu zniszczeń na terenie Polski, Autor - Zabawski Edward/NAC
Powojenne szacunki wskazywały, że zniszczeniu uległo 14 tys. spośród 22 tys. zakładów przemysłowych, czyli 64 proc. istniejących przed wojną. Do tego należy dodać 85 tys. warsztatów rzemieślniczych. Sam przemysł metalowy utracił 60 proc. mocy produkcyjnych na skutek dewastacji oraz wywozu maszyn. W przypadku przemysłu węglowego sumaryczne straty obliczono na 3,2 mld przedwojennych złotych.

O polskich stratach w przemyśle porozmawiamy z prof. Andrzejem Zawistowskim, historykiem z Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH w Warszawie i Instytutu Pileckiego.


Przypomnijmy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi kampanię informacyjną #bezprzedawNIEnia. Jej celem jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców w kraju i za granicą z przekazem o losach, tragedii i stratach państwa polskiego poniesionych w wyniku II wojny światowej oraz o braku zadośćuczynienia. Przez cały wrzesień i na początku października Jedynka będzie przypominać o stratach, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji.

Kampania w przestrzeni publicznej to spoty, plakaty, grafiki i publikacje. Polskie Radio przygotowało specjalną witrynę internetową bezprzedawnienia.polskieradio.pl, opartą na własnych publikacjach, na której znajdą się najważniejsze opracowania i analizy dotyczące reparacji za straty poniesione przez Polskę w wyniku II wojny światowej. Na stronie pojawiają się materiały historyczne oparte na radiowych archiwaliach dotyczących m.in. utraconego potencjału rozwoju Polski w latach 30. i 40., strat polskich bibliotek oraz zbiorów prywatnych i utraty Kresów.

W audycji także:

200 lat temu przemówiły... hieroglify. 27 września 1822 roku Jean-François Champollion poinformował o odczytaniu hieroglifów egipskich znajdujących się na kamieniu z Rosetty. Ten dwujęzyczny egipsko-grecki napis okazał się kluczem do złamania szyfru pisma starożytnych Egipcjan. Swoje odkrycie Champollion opisał w artykule, któremu nadał formę listu. Przesłał go do sekretarza francuskiej Akademii Inskrypcji i Literatury. To wydarzenie uznano za narodziny nowoczesnej egiptologii. Gość: dr Filip Taterka, egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.

Czytaj również:

Na audycję "Eureka" w piątek (23.09) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

DS

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.