O polskich stratach w przemyśle porozmawiamy z prof. Andrzejem Zawistowskim, historykiem z Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH w Warszawie i Instytutu Pileckiego.
Przypomnijmy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi kampanię informacyjną #bezprzedawNIEnia. Jej celem jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców w kraju i za granicą z przekazem o losach, tragedii i stratach państwa polskiego poniesionych w wyniku II wojny światowej oraz o braku zadośćuczynienia. Przez cały wrzesień i na początku października Jedynka będzie przypominać o stratach, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji.
Kampania w przestrzeni publicznej to spoty, plakaty, grafiki i publikacje. Polskie Radio przygotowało specjalną witrynę internetową bezprzedawnienia.polskieradio.pl, opartą na własnych publikacjach, na której znajdą się najważniejsze opracowania i analizy dotyczące reparacji za straty poniesione przez Polskę w wyniku II wojny światowej. Na stronie pojawiają się materiały historyczne oparte na radiowych archiwaliach dotyczących m.in. utraconego potencjału rozwoju Polski w latach 30. i 40., strat polskich bibliotek oraz zbiorów prywatnych i utraty Kresów.
W audycji także:
200 lat temu przemówiły... hieroglify. 27 września 1822 roku Jean-François Champollion poinformował o odczytaniu hieroglifów egipskich znajdujących się na kamieniu z Rosetty. Ten dwujęzyczny egipsko-grecki napis okazał się kluczem do złamania szyfru pisma starożytnych Egipcjan. Swoje odkrycie Champollion opisał w artykule, któremu nadał formę listu. Przesłał go do sekretarza francuskiej Akademii Inskrypcji i Literatury. To wydarzenie uznano za narodziny nowoczesnej egiptologii. Gość: dr Filip Taterka, egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
Czytaj również:
Na audycję "Eureka" w piątek (23.09) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.
DS
Akcja #bezprzedawNIEnia. Straty w przemyśle - Jedynka - polskieradio.pl