Trwa konkurs na słuchowiska dla dzieci. Jak napisać dobry scenariusz?

Data publikacji: 26.09.2022 17:20
Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Michał Wdowiak - Tadeusz Kościuszko-bohater dwóch światów - Zdj. Joanna Pach-Żbikowska (1).jpg
Michał Wdowiak - Tadeusz Kościuszko-bohater dwóch światów - Zdj. Joanna Pach-Żbikowska (1).jpg, Autor - Joanna Pach - Żbikowska
"Mój świat" to tytuł konkursu, którego współorganizatorami są Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Zainteresowani udziałem muszą napisać scenariusz słuchowiska dla dzieci. - Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów - zachęca w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Jak powinien wyglądać scenariusz słuchowiska radiowego?
  • Konkurs "Mój świat" ma na celu popularyzację twórczości literackiej i słuchowisk radiowych oraz rozwijanie i rozpowszechnianie twórczości dla dzieci.
  • Uczestnicy muszą przygotować scenariusz słuchowiska o dowolnej tematyce dla dzieci w wieku 6-12 lat. Pod uwagę będą brane oryginalne, innowacyjne pomysły i opracowania, które dotychczas nie były nigdzie publikowane i zgłaszane do konkursów.
  • Uczestnikami konkursu mogą być tylko osoby pełnoletnie.

Janusz Kukuła, który zasiada w jury, zapowiada, że organizatorzy czekają na "opowieści, które będą niosły jakieś uniwersalne przesłanie". - Nie, że ktoś przyszedł, wyszedł, pojechał, wrócił i powiedział - wyjaśnia gość Programu 1.

- Proszę państwa, napiszcie taki list miłosny do dzieci, bo to one są naszym najpiękniejszym skarbem. Musimy o nie dbać. Ja zawsze o to apeluję, żeby rodzice codziennie czytali dzieciom. To właśnie sprawi, że będą mądrzejsze, lepsze i będą piękniej odczuwały to, co dookoła zdarzy się w ich życiu. Na takie listy czekamy - mówi Janusz Kukuła.

Jak to zrobić?

Wystarczy przygotować scenariusz słuchowiska - do 20 minut - wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać na adres, który znajduje się na stronie mojswiat.polskieradio.pl. - Wiem, że już napłynęło bardzo dużo scenariuszy. Na państwa utwory czekamy do 24 października, natomiast wyniki ogłosimy w listopadzie. Następnie nagrodzone słuchowiska zrealizujemy - twierdzi Janusz Kukuła.

Napisać historię, która zaciekawi, zaskoczy i chwyci za serce, nie jest jednak łatwo. W tym przypadku trzeba jeszcze przełożyć historię na język radiowy. Jak to zrobić? - Musi być początek, środek i koniec. To wszystko w takiej kolejności. Musi być wyraźna puenta, utwór ma kończyć się jakimś przesłaniem, żebyśmy mogli go zapamiętać - podpowiada dyrektor Teatru Polskiego Radia.

- Bohaterowie muszą mieć swój własny język. To oznacza, że stwarzamy świat słowami i każdy bohater musi mieć coś charakterystycznego. Tak jak ludzie, których spotykamy, każdy mówi przecież inaczej. Bohaterowie w opowiadanej historii muszą do czegoś dążyć, o czymś marzyć i czegoś pragnąć, natomiast w połowie utworu powinna dokonać się w nich jakaś przemiana, która sprawi, że spojrzą inaczej na siebie, na świat i na to wszystko, co ich otacza - dodaje.

Ważny jest "konflikt"

Janusz Kukuła przyznaje, że w dobrym scenariuszu bardzo ważny jest konflikt. - Powinno coś dzielić i inspirować bohaterów. To nie może być tylko banalny obrazek rzeczywistości. Świat, który powoływany jest przez autora do życia, w jakiś sposób musi odwoływać się do doświadczeń z prawdziwego życia - zauważa.

- Nie stawiamy przed państwem żadnych ograniczeń i to jest pole wolności. Każdy z nas ma swój świat - dopowiada.

Janusz Kukuła nie ukrywa, że wiąże z tym konkursem ogromne nadzieje, bo "twórczość dla dzieci to właściwie jeden z elementów naszej misji". - Staramy się tę misję realizować najpiękniej jak potrafimy - słyszymy.

Na teksty słuchowisk czekamy do 24 października. Trzy zwycięskie słuchowiska będą realizowane w Teatrze Polskiego Radia i wyemitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

POSŁUCHAJ

09:13

Trwa konkurs na słuchowiska dla dzieci. Jak napisać dobry scenariusz? (Jedynka/Cztery pory roku)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 26.09.2022 

Godzina emisji: 11.15

DS

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.