Zaprezentowany po raz pierwszy w czwartek (3.11) album "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963" to wspomnienie wszystkich, którzy walczyli o wolność w tych latach. Wydawnictwo Polskiego Radia, które ukazuje się pod patronatem Rady Mediów Narodowych, jest najnowszym z serii tożsamościowych albumów fonograficzno-ikonograficznych.
Czytaj również:
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia - Elżbieta Berus-Tomaszewska - zaznacza w rozmowie z Aleksandrem Ziemiańczykiem, że album "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963" ukazuje Polskie Państwo Podziemne i sądzonych za wolną Polskę. - Na tej drugiej płycie zamieszczamy przeszło osiem godzin procesów stalinowskich. Publikujemy je w części, którą nazwaliśmy "Sądzeni za wolną Polskę". W latach 1944-1956 zostało skazanych przeszło 100 tysięcy osób. 5 tysięcy na karę śmierci, a 3 tysiące wyroków wykonano. Jak wyglądały te procesy, najlepiej Państwo zrozumiecie, odtwarzając naszą płytę - mówi Elżbieta Berus-Tomaszewska.
- Tradycję tych wydawnictw wiele lat temu rozpoczął ówczesny prezes Polskiego Radia, pan Krzysztof Czabański. To on pierwszy wpadł na pomysł opowiadania dźwiękiem o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski. Było to wydawnictwo poświęcone zbrodni katyńskiej, wydane pod patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego - opowiada dyrektorka Archiwum Polskiego Radia.
Charytatywny Maraton Chopinowski
W obchody Święta Niepodległości na antenie Polskiego Radia wpisuje się również Maraton Chopinowski, organizowany przez Polskie Radio Chopin. Koncert zapoczątkuje zbiórkę funduszy na rzecz Ukrainy. Podczas maratonu utwory Chopina przez 28 godzin będzie wykonywać 84 pianistów, głównie z Polski. - Wszyscy nasi muzycy będą wykonywać utwory Fryderyka Chopina charytatywnie. Sam maraton będzie początkiem akcji zbierania funduszy na rzecz ukraińskich szkół, które wspierają inne ukraińskie szkoły, zniszczone w wyniku brutalnej, rosyjskiej agresji - mówi Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin.
Mecenasem maratonu jest Polska Fundacja Narodowa. - Chopin to nie tylko marka, nie jest tylko dla melomanów - mówi Marcin Zarzecki, prezes fundacji. - Chopin to także pewien rodzaj świadomości człowieka. Człowieka, który będąc na emigracji, tworzył, nieustannie pamiętając, że jest Polakiem, i nieustannie tęskniąc za tym, żeby Polska była Polską - zaznacza prezes Polskiej Fundacji Narodowej.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadziły: Karolina Rożej, Katarzyna Gójska
Materiał: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 4.11.2022 r.
Godzina emisji: 6.46
qch
Historia i charytatywny Chopin. Święto Niepodległości w Polskim Radiu - Jedynka - polskieradio.pl