Do drugiego etapu rekrutacji zakwalifikowała się m.in. dr Agata Kołodziejczyk. Czym musi charakteryzować się przyszły astronauta? - Nie tylko zdrowiem fizycznym, ale również zdrowiem psychicznym, co zwłaszcza w tych czasach jest niezwykle ważną rzeczą i bardzo szeroko badaną. Jest też istotny wymóg dotyczący specjalizacji, czyli generalnie astronautą może być każdy, kto ma tytuł magistra i 3 lata praktyki zawodowej. Jednak z racji, że aplikuje ponad 22 tysiące osób, trzeba czymś się wykazać, żeby zostać wybranym - wyjaśnia.
- Moje koleżanki w czasie rekrutacji na przykład budowały łodzie, które zapewniały im przetrwanie przez te miesiące na oceanie. To są architekci czy osoby, które potrafią nawigować i które umieją przetrwać bardzo ciężkie warunki i opuścić swoją strefę komfortu. Takie osoby są poszukiwane, zwłaszcza w rekrutacjach rządowych - dodaje gość Jedynki.
Długie przygotowania i rozłąka z rodziną
Lot w kosmos wiąże się z długą rozłąką z rodziną oraz przyjaciółmi. - To na pewno jest trudne dla wielu osób. Powiem szczerze, że chyba nawet dla każdego… Dlatego jest to wielkie wyzwanie i poświęcenie. Chociażby z tego powodu wszystkim astronautom należy się szacunek. Poświęcają oni swoje życie, przyjaciół i rodzinę, aby służyć nie tylko swojemu państwu, ale całemu światu - zauważa dr Agata Kołodziejczyk.
Jak będą wyglądać przygotowania astronautów do misji kosmicznej? - To są dwa lata bardzo ciężkiej i intensywnej pracy, ponieważ zawód astronauty tak naprawdę jest zawsze drugim zawodem. Jest on ćwiczony w agencjach kosmicznych. Będą to dwa lata ciężkiego treningu, uczenia się wielu języków i zdobywania praktycznych doświadczeń w warunkach ekstremalnych - tłumaczy ekspert.
Przyszli astronauci będą brać udział m.in. w misjach w jaskiniach czy przez wiele tygodni przebywać pod wodą w warunkach neutralnej pływalności. Będą uczyć się procedur, jak i tego, jak radzić sobie w sytuacjach stresogennych. - Astronauta musi zachować zimną krew. Musi wiedzieć, co zrobić, żeby nie panikować, tylko po prostu uratować statek i całą swoją załogę - słyszymy.
Co można wziąć ze sobą w kosmos?
Jak się okazuje, astronauci będą mogli zabrać ze sobą ulubione przedmioty czy też zdjęcie rodziny. - Jest to wręcz wskazane - przyznaje dr Agata Kołodziejczyk.
Z reguły przedmioty te mogą ważyć 1,5 kg i mieć objętość książki. - Chociaż astronauci brali też dość dziwne rzeczy. W 2017 roku w związku z urodzinami Thomasa Pesqueta w kosmos poleciał saksofon altowy. Natomiast Samantha Cristoforetti miała strój ze "Star Treka" i robiła sobie piękne zdjęcia. Trzeba więc pytać się tych, którzy są odpowiedzialni za loty. Na pewno dużo da się przemycić, byleby wszyscy wiedzieli - dodaje dr Agata Kołodziejczyk.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: dr Agata Kołodziejczyk (Centrum Technologii Kosmicznych AGH i Centrum Szkolenia Analogowych Astronautów)
Data emisji: 23.11.2022 r.
Godzina emisji: 9.35
DS/kor
"To dwa lata intensywnej pracy". Jak można zostać astronautą? - Jedynka - polskieradio.pl