Czy można powiedzieć, że żegnamy się z SARS-CoV-2 i pandemią spowodowaną przez ten wirus? - Niestety nie. Myślę, że choroba COVID-19 pozostanie z nami jako jedna z wielu chorób i będzie jedną z wielu infekcji, z którymi będziemy musieli okresowo się zmagać - mówi wprost dr Michał Chudzik, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i autor programu "Stop-COVID" dla pacjentów po przebyciu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, który zajmuje się również promowaniem programu "8 tygodni do zdrowia po COVID-19".
- Mniej osób jest w szpitalach, mniej osób choruje i mniej umiera, ale jeżeli czytamy, że dzisiaj 7 osób zmarło z powodu COVID-19, które nie miały żadnej innej choroby, to jest dużo więcej, niż zginęło w wypadkach samochodowych. Z jednej strony w medycynie jest statystyka, ale z drugiej strony tragedia i śmierć każdej osoby jest czymś złym - dodaje ekspert.
Objawy COVID-19
Jakie objawy koronawirusa są obecnie najczęstsze? - W tej chwili dominują objawy grypowe czy paragrypowe. Będą to stany podgorączkowe, bardzo duże osłabienie, katar, kaszel, poczucie duszności, bólu w klatce piersiowej i bóle mięśni (…). One rzeczywiście przypominają objawy grypowe, bo i wirus SARS-CoV-2 wywodzi się z wirusów grypowych - wyjaśnia.
- Nie możemy jednak mówić, że ta choroba już nie jest groźna, bo wciąż mam pacjentów, którzy przeszli lekko infekcję, a zgłaszają się z dolegliwościami po przebyciu COVID-19, mówiąc, że sama choroba "to nic", natomiast to, co stało się po COVID-19, dopiero jest dużym problemem dla ich zdrowia - tłumaczy.
Gość Jedynki przyznaje, że "wielu pacjentów ma poczucie, jakby po COVID-19 zestarzeli się o 10-15 lat". - Badając pacjentów, zawsze mam wrażenie, że ten wirus potrafi odnaleźć w naszym organizmie najsłabsze ogniwo, które było przed chorobą, i zaatakować w ten najsłabszy punkt - słyszymy.
Powrót do zdrowia? Działamy w dwóch kierunkach
Jak po przebyciu COVID-19 można wrócić do stanu zdrowia sprzed choroby? Pomaga w tym przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia program "8 tygodni do zdrowia po COVID-19". - Musimy działać w dwóch głównych kierunkach. Przede wszystkim leczyć chorobę podstawową, czyli jak ktoś ma nadciśnienie, to musi być skuteczne leczenie ciśnienia, jeżeli ma niewydolność serca, leczymy tę przypadłość… Jednak równolegle rozpoczynamy proces regeneracji, tj. musimy odbudować te wszystkie siły, które organizm zużył do walki z chorobą - mówi dr Michał Chudzik.
- Nie mamy świadomości, jak dużo wysiłku nasz organizm włożył w to, że pokonaliśmy tę chorobę. Musimy z powrotem odbudować te zaburzone zasoby energetyczne. Nie możemy patrzeć na jeden narząd czy układ, tylko musi to być kompleksowa regeneracja organizmu - twierdzi ekspert.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "Eureka"
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: dr Michał Chudzik (kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, autor programu "Stop-COVID" dla pacjentów po przebyciu zakażenia wirusem SARS-CoV-2)
Data emisji: 28.11.2022
Godzina emisji: 19.30
DS/kor
Trzy lata z COVID-19. Na jakim etapie pandemii jesteśmy? - Jedynka - polskieradio.pl