O. Maciej Soszyński, dyrektor Muzeum Dominikanów w Krakowie, mówi o klasztorze: "Jest dla nas matką i początkiem". - Dla każdego z braci to miejsce jest wyjątkowe. Tak samo dominikanie są ważnym punktem odniesienia dla historii i kultury Krakowa - twierdzi.
- Klasztor dominikanów w okresie komunizmu był głównym ośrodkiem, gdzie mogli schronić się wszyscy represjonowani. Tu powstały pierwsze komitety pomocy dla internowanych. To jest piękna historia wielkich duszpasterzy: o. Pawłowskiego, o. Kłoczowskiego, o. Badeniego - dodaje.
Wyjątkowe muzeum w Krakowie
Muzeum Dominikanów powstało w samym sercu klasztoru, obok refektarza. - Kaplica i refektarz to są dwa najważniejsze miejsca w klasztorze. Żeby dojść do naszego muzeum, trzeba przejść przez część tego klasztoru, więc to już jest duża przygoda historyczna i architektoniczno-kulturowa - zauważa o. Maciej Soszyński.
- Muzeum opowiada historię dominikanów w niecodzienny sposób. Jeżeli ktoś będzie w Krakowie i będzie miał trochę czasu, może tutaj dowiedzieć się bardzo ciekawych rzeczy o udziale dominikanów w czasie II wojnie światowej i o walkach pod Monte Cassino, bo ta historia jest związana z o. Studzińskim (…). Jest parę smaczków, których nie zobaczymy w innych muzeach krakowskich i chyba też na świecie, ale trzeba przyjść i przekonać się, jakie to smaczki - słyszymy.
Dzieła wysokiej i najwyższej klasy
Ekspozycja Muzeum Dominikanów znajduje się na dwóch poziomach: parterze i w średniowiecznych piwnicach, które zostały pogłębione w taki sposób, aby pomieścić salę muzeum. Większość eksponatów do tej pory nie udostępniano publiczności. Teraz można obejrzeć m.in. związaną z kultem św. Jacka Odrowąża przypuszczalnie najstarszą zachowaną na świecie chorągiew kanonizacyjną, a także najstarsze bulle papieskie, dokumenty polskich władców, szaty liturgiczne i kolekcje romańskiej ceramiki.
- Jest to ponad 300 eksponatów, a rozpiętość czasowa od XIII do XX wieku (…). Wiele eksponatów to dzieła sztuki bardzo wysokiej klasy, a w niektórych przypadkach odważyłbym się nawet powiedzieć, że najwyższej klasy - mówi prof. Marek Walczak, historyk sztuki i kurator wystawy.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: o. Maciej Soszyński (dyrektor Muzeum Dominikanów w Krakowie), prof. Marek Walczak (historyk sztuki i kurator wystawy)
Data emisji: 29.12.2022
Godzina emisji: 23.44
DS
Muzeum Dominikanów w Krakowie. Znajdują się tam dzieła najwyższej klasy - Jedynka - polskieradio.pl