Odnajdywanie skarbów a regulacje prawne. Jak postępować ze znaleziskiem?

Data publikacji: 26.01.2023 13:30
Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 15:10
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jakie regulacje prawne dotyczą odnajdywania skarbów?
Jakie regulacje prawne dotyczą odnajdywania skarbów?, Autor - n_defender/Shutterstock
Jedni odkrywają je przypadkowo, inni zajmują się tym zawodowo. Na skarby możemy natrafić niespodziewanie, na przykład podczas prac budowlanych. Wizja pozyskania cennych przedmiotów może być kusząca, jednak odnalezienie skarbu wiąże się z szeregiem procedur i regulacji prawnych. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

O tym, że na skarby można natrafić przypadkowo, przekonali się ostatnio mieszkańcy Łodzi. Na przełomie roku, przy okazji rewitalizacji jednej z ulic, odnaleziono tam cenny skarb, ukryty w czasie II wojny światowej. Łącznie odkryto prawie 300 przedmiotów związanych z kulturą żydowską. - Między innymi papierośnice, kieliszki czy szkatułkę. Charakter tych przedmiotów każe przypuszczać, że najprawdopodobniej zostały ukryte na początku II wojny światowej przez osobę lub osoby wyznania żydowskiego - wyjaśnia Daria Błaszczyńska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Ciekawego odkrycia niedawno dokonano również na terenie łódzkiego starego rynku. - Przez ostatnie kilka miesięcy był on miejscem pracy archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego. Największym znaleziskiem było odkrycie dawnej studni publicznej. Poza nią archeolodzy znaleźli ślady użytkowania terenu na przestrzeni pięciu wieków - mówi Małgorzata Loeffler, rzeczniczka prasowa Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi. - Były to między innymi pozostałości po piwniczkach, okopy z II wojny światowej oraz szczątki murów nieistniejącej już dziś południowej pierzei rynku starego miasta - słyszymy.


POSŁUCHAJ

03:37

Skarby odnalezione przypadkowo. O niezwykłych znaleziskach na terenie Łodzi (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Skarby w świetle prawa

Według Kodeksu Cywilnego odnaleziony przedmiot możemy nazywać skarbem w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie z całą pewnością określić właściciela znaleziska. Jak wyjaśnia Jerzy Szałygin, kierownik Wydziału Ekspertów Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, właścicielem skarbu staje się w tej sytuacji zarówno znalazca przedmiotu, jak i właściciel terenu, na którym dokonano odkrycia. - Najczęściej dzieli się to po równo, ewentualnie jest to umowa między dwiema prywatnymi osobami - mówi gość "Czterech pór roku".

Jeżeli jednak mamy podejrzenie, że odnaleziony przedmiot jest zabytkiem, musimy zawiadomić odpowiedni urząd. - Kodeks cywilny mówi o tym, że powinien to być starosta. Ustawa o ochronie zabytków mówi z kolei, że jesteśmy w obowiązku zawiadomić burmistrza, wójta, bądź też prezydenta miasta. Przede wszystkim jednak, jeśli jest podejrzenie wartości zabytkowej, nie materialnej, jesteśmy w obowiązku zawiadomić o odkryciu wojewódzkiego konserwatora zabytków - słyszymy. Rozmówca Romana Czejarka dodaje, że przywłaszczenie skarbu bez zawiadomienia urzędu jest przestępstwem. - Wszystko, co ma znamiona zabytku, tak naprawdę jest własnością Skarbu Państwa - przestrzega Jerzy Szałygin.

Czytaj także:

Nagroda dla znalazcy

Powszechnie znane są przepisy o nagrodzie przysługującej osobie, która odnalazła skarb bądź zabytek. Gość Programu 1 Polskiego Radia wyjaśnia, że "znaleźne" należy się nam jedynie w przypadku, gdy spełnimy pewne warunki. - Jeżeli znalazca dochowa staranności, czyli w odpowiedni sposób zabezpieczy teren, w którym odnaleziono przedmiot czy grupę przedmiotów, wtedy może liczyć na nagrodę - tłumaczy Jerzy Szałygin.

- Nagroda może być różna. Można dostać podziękowania lub dyplom, jeżeli jest to rzecz małowartościowa. Natomiast jeśli odnaleziona rzecz ma cechy zabytku, to możemy liczyć na nagrodę finansową. W ustawie o ochronie zabytków jest zapisane, że wynosi ona maksymalnie 30 średnich pensji, ewentualnie dziesięć procent wartości - słyszymy.


POSŁUCHAJ

08:18

Poszukiwanie skarbów a regulacje prawne (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Materiał: Patryk Bedliński

Gość: Jerzy Szałygin (kierownik Wydziału Ekspertów Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków)

Data emisji: 26.01.2023

Godziny emisji: 9.20, 9.36

qch/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.