Muzeum Polin zaprasza do współorganizowania lekcji o historii polsko- żydowskiej

Data publikacji: 09.02.2023 14:42
Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 14:42
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Autor - W. Kryński (mat. prasowe Muzeum Polin)
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie skierowało specjalny program edukacyjny do placówek oświatowych w całym kraju. - Staramy się wspierać edukatorów, nauczycieli w ich codziennej pracy, szykując gotowe scenariusze lekcji, karty pracy i przeróżne narzędzia edukacyjne - mówi w Programie 1 Marta Dziewulska rzecznik Muzeum POLIN. 

Poznanie historii

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza szkoły, biblioteki i instytucje kultury z całej Polski do włączenia się 19 kwietnia w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ofertę edukacyjną na różnych poziomach nauczania - informuje Marta Dziewulska - wzbogaciły w tym roku nowe narzędzia edukacyjne i scenariusze lekcji, m.in. w 80. rocznicę wydarzeń z 1943 roku (w środę 19 kwietnia) odbędzie się premiera filmu animowanego "Zdążyć przed Panem Bogiem" opartego na motywach reportażu Hanny Krall.

Jak podkreśla rzecznik, specjalny program jest wyjątkową szansą na poznanie historii Polski. - Nauczyciele oraz edukatorzy będą mogli przeprowadzić z młodzieżą gotowe lekcje na różnych poziomach nauczania - mówi. - W tym roku nowością będą opowiadania przygotowane przez wspaniałe autorki, wokół których nauczyciele będą mogli stworzyć scenariusze lekcji - dodaje.

Akcja "Żonkile" po raz jedenasty

Do 13 lutego można zgłosić się jako wolontariusz do akcji "Żonkile" po raz kolejny organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Ci, którzy się zgłoszą, 19 kwietnia będą na ulicach sześciu miast w Polsce rozdawali papierowe żółte kwiaty - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku mija 80 lat od tego wydarzenia. Akcja odbędzie się w sześciu miastach: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku i Lublinie. - Naszych wolontariuszy wręczających papierowe żonkile będzie można spotkać w największych miastach w Polsce z okazji na wyjątkowy charakter rocznicy - mówi Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji "Żonkile". 



Wolontariusze będą rozdawali kwiaty i opowiadali historię walczącego getta oraz ludności cywilnej przebywającej w nim podczas powstania. Do akcji "Żonkile" mogą się przyłączyć także szkoły i biblioteki. Szczegóły dotyczące tego, jak zostać wolontariuszem, na stronie internetowej polin.pl. Akcja odbędzie się po raz jedenasty.

POSŁUCHAJ

02:51

Muzeum Polin zaprasza do współorganizowania lekcji o historii polsko- żydowskiej (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Czytaj również:

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk 

Data emisji: 9.02.2023

Godzina emisji: 6.39

IAR/ans

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.