PGE Narodowy. "Jedyne takie miejsce" z wizytą na największym stadionie w Polsce

Data publikacji: 01.04.2023 13:50
Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 11:24
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
"Jedyne takie miejsce" z wizytą na największym stadionie w Polsce. Na zdjęciu prowadząca audycję - Sława Bieńczycka
"Jedyne takie miejsce" z wizytą na największym stadionie w Polsce. Na zdjęciu prowadząca audycję - Sława Bieńczycka , Autor - Piotr Piorun/Polskie Radio
PGE Narodowy, czyli Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie, to największa arena wielofunkcyjna w Polsce. Odbywają się na niej imprezy sportowe, m.in. mecze piłki nożnej, żużla, ale nie tylko. Jest to również wyjątkowe miejsce, tu koncerty grają największe gwiazdy światowego formatu.  

PGE Narodowy - miejsce wielofunkcyjne 

Na PGE Narodowym odbywają się różnego rodzaju imprezy od meczów piłki nożnej, przez wydarzenia motoryzacyjne,  koncerty światowych gwiazd, imprezy rodzinne (np. Targi Książki, Piknik Naukowy). 

Już w czerwcu b.r. cykl koncertowy rozpocznie legendarna kalifornijska grupa Red Got Chilli Peppers. - Następnie rozgrzewać polską publiczność będzie Beyonce, Harry Styles, Imagine Dragons, Depeche Mode - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Monika Borzdyńska, członek zarządu operatora PGE Narodowego. - Nie można też zapomnieć, że wyprzedają się bilety na koncerty polskich gwiazd, które zdecydowały się grać na największym stadionie w tym kraju, a cykl tych wydarzeń zakończy Sanah, która zagra przepiękny koncert, będziemy mogli znowu posłuchać piosenek do słów naszej noblistki - zapowiada. 

PGE Narodowy kojarzy nam się przede wszystkim z meczami Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej, ale odbywają się tutaj większe i mniejsze wydarzenia społeczne i biznesowe. - Mamy bardzo dużo wydarzeń, ponadto PGE Narodowy odwiedza rocznie około 300 tysięcy osób. Myślę, że w tym roku ponad 2 miliony gości odwiedzi nasz stadion - mówi Monika Borzyńska. 


POSŁUCHAJ

35:35

"Jedyne takie miejsce" na PGE Narodowym cz. 1 (Jedynka)

 

Historia stadionu 

Stadion składa się z ośmiu kondygnacji o zróżnicowanej wysokości. Został wybudowany na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Budowa stadionu zakończyła się w listopadzie 2011 roku. PGE Narodowy powstał w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia. 

- Gdybyśmy zaczęli analizować ten obszar miasta, to możemy się cofnąć nawet do czasów prezydenta Stefana Starzyńskiego, który miał bardzo bogate plany co do tego miejsca, ponieważ było ono bardzo atrakcyjne - opowiada Wojciech Biliński, przewodnik wycieczek po PGE Narodowym. - Planowano tutaj wystawę światową w 1944 r. Niestety wojna to wszystko zweryfikowała, w 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. 

- PGE Narodowy robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Co ciekawe, Stadion Dziesięciolecia był nominalnie większy, ponieważ jego standard był zupełnie inny. Były drewniane ławki i było ponad 70 tysięcy miejsc. Zdarzały się również imprezy, kiedy było 100 tysięcy osób w niecce stadionu - przyznaje gość "Jedynego takiego miejsca". 


POSŁUCHAJ

34:23

"Jedyne takie miejsce" na PGE Narodowym cz. 2 (Jedynka)

 

Kazimierz Górski - legendarny trener 

Patronem Stadionu Narodowego jest legendarny trener Kazimierz Górski, który w bardzo trudnych latach dawał Polakom ogromną nadzieję, prowadził swoich "Orłów do zwycięstw". - W 2012 roku Sejm przyjął przez aklamację nazwę Stadionu Narodowego imieniem Kazimierza Górskiego. Natomiast prace i różnego rodzaju historie w międzyczasie prowadziły do tego, że tak naprawdę oficjalnie nazwisko dziadka widnieje tam od października 2021 roku - podkreśla Berenika Górska, wnuczka Kazimierza Górskiego. 

W 2015 przed Stadionem Narodowym został odsłonięty pomnik Kazimierza Górskiego. - Moje pierwsze dziecko ma na imię Kazimierz, drugiemu synowi już musiałam dać inaczej na imię, ale Mikołaj urodził się dokładnie rok po odsłonięciu pomnika, czyli 26 marca, więc jakoś tak te rodzinne historie się plotą - opowiada wnuczka Kazimierza Górskiego. 

Sława Bieńczycka i Berenika Górska Sława Bieńczycka i Berenika Górska, fot. Piotr Piorun 

Aleja Gwiazd Piłki Nożnej

PGE Narodowy przez wielu jest nazywany domem reprezentacji Polski. Znajduje się tutaj również słynna Aleja Gwiazd Piłki Nożnej, mająca na celu przybliżenie sylwetek gwiazd oraz zasłużonych dla piłki nożnej osób. - Początek alei sięga 2018 roku. Pierwszymi piłkarzami, którzy znaleźli się w Alei Gwiazd, byli ci, których już z nami nie ma i to były pamiątkowe tablice Włodzimierza Smolarka, Kazimierza Deyny i Gerarda Cieślika - opowiada Filip Jastrzębski z redakcji sportowej radiowej Jedynki. - Następnie przerodziło się to w upamiętnianie znakomitych piłkarzy, byłych i obecnych, m.in. Roberta Lewandowskiego - dodaje. 


POSŁUCHAJ

34:24

"Jedyne takie miejsce" na PGE Narodowym cz. 3 (Jedynka)

 

Loże VIP i nietypowe powierzchnie stadionu

Na trybunach areny znajduje się 58 tysięcy miejsc dla kibiców, w tym 111 dla osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji są również 62 loże VIP. - Są to niewątpliwie najbardziej prestiżowe, ekskluzywne i eleganckie przestrzenie stadionu. Loże VIP mieszczą od 8 do 100 osób - zaznacza Ewa Sarzyńska, zastępca rzecznika prasowego PGE Narodowego. 

Kibice nie mają szansy zobaczyć niektórych pomieszczeń podczas sportowych wydarzeń, ale na PGE Narodowym znajdują się m.in. kaplica, areszt czy control room. 

- Mamy kaplicę wielowyznaniową. W środku dominuje kolor biały. Architekci projektując kaplicę szukali wspólnego pozytywnego motywu dla wszystkich światowych religii i takim wspólnym motywem jest światło, które zawsze się pozytywnie kojarzy, dlatego tego białego i światła jest tak wiele - przyznaje Wojciech Biliński. 

W audycji zajrzeliśmy również m.in. do szatni piłkarzy, a Filip Jastrzębski opowiedział jak od kuchni wygląda praca komentatora sportowego. 

Zobacz także:

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Goście: Monika Borzdyńska (członek zarządu operatora PGE Narodowego), Wojciech Biliński (przewodnik wycieczek po PGE Narodowym), Berenika Górska (wnuczka legendarnego trenera Kazimierza Górskiego), Łukasz Śmietanka (dyrektor operacyjny PGE Narodowego), Filip Jastrzębski (redakcja sportowa Programu 1 PR), Ewa Sarzyńska (zastępca rzecznika prasowego PGE Narodowego)

Data emisji: 1.04.2023

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans/pj

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.