"Wielki dzień dla Finlandii i NATO". Ekspert o poszerzeniu Sojuszu

Data publikacji: 03.04.2023 19:17
Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 19:36
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jens Stoltenberg potwierdził, że Finlandia przystąpi oficjalnie do NATO we wtorek (4.04)
Jens Stoltenberg potwierdził, że Finlandia przystąpi oficjalnie do NATO we wtorek (4.04), Autor - PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Sekretarz generalny NATO potwierdził, że we wtorek (4.04) Finlandia oficjalnie przystąpi do Sojuszu Północnoatlantyckiego i będzie jego pełnoprawnym krajem członkowskim. - To ważny dzień z punktu widzenia Helsinek, Finlandii i całej Europy Północnej, ale także z punktu widzenia NATO - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Damian Szacawa z Instytutu Europy Środkowej i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Wejście Finlandii do NATO było możliwe, ponieważ procedura ratyfikacyjna dokumentów akcesyjnych została w końcu zakończona. Ostatnim krajem, który to zrobił, była Turcja. Jens Stoltenberg podkreślił, że będzie to kluczowy moment w historii Sojuszu.

- To będzie historyczny, wielki dzień dla NATO, ale także dla Finlandii, która stanie się 31. krajem członkowskim. To okazja do świętowania i podkreślenia znaczenia tego wydarzenia. To będzie dobry dzień dla bezpieczeństwa Finlandii, bezpieczeństwa nordyckiego i dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego - stwierdził Jens Stoltenberg.

Zakończenie procesu, który rozpoczął się po szczycie w Madrycie

Czy to będzie ważny dzień dla Helsinek? – Wypada się zgodzić z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. To ważny dzień z punktu widzenia Helsinek, Finlandii i całej Europy Północnej, ale także z punktu widzenia NATO - komentuje dr Damian Szacawa.

- Mamy zakończenie procesu, który rozpoczął się w lipcu po szczycie w Madrycie. Czekamy też na jego dopełnienie, czyli krótko mówiąc, na Szwecję w Sojuszu, aczkolwiek tutaj musimy jeszcze uzbroić się w trochę cierpliwości - dodaje ekspert.

Członkostwo Finlandii przybliża Szwecję do NATO

Dr Damian Szacawa jest zdania, że "członkostwo Finlandii przybliża perspektywą członkostwa Szwecji".

- To będzie kolejne państwo, które będzie oddziaływało na te dwa państwa, które wciąż nie ratyfikowały dokumentów akcesyjnych Szwecji, czyli na Węgry i Turcję. Oczywiście jest otwarte pytanie, na ile te naciski i sugestie będą w stanie przekonać Budapeszt i Ankarę? - zauważa dr Damian Szacawa.

Z gościem Jedynki rozmawiamy również o wyborach parlamentarnych w Finlandii. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

POSŁUCHAJ

19:36

"Ważny dzień z punktu widzenia Finlandii i NATO". Ekspert o poszerzeniu Sojuszu (Jedynka/Więcej świata)

Poza tym w audycji:

  • Bułgarzy, po raz piąty w ciągu ostatnich dwóch lat, poszli do urn, by wybrać parlament, i choć analitycy mówili, że społeczeństwo jest już zmęczone ciągłym politycznym patem i chaosem w parlamencie, to wyniki niedzielnych wyborów są niemal identyczne jak w październiku ubiegłego roku. Materiał Piotra Piętki.
  • Reuters poinformował, że Stany Zjednoczone mają ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2,5 mld dolarów. Rozmowa z prof. Krzysztofem Kubiakiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
  • Tysiące ludzi manifestowało w niedzielę w kilku miastach Kosowa swoje poparcie dla byłego prezydenta kraju Hashima Thaciego i trzech innych byłych dowódców wojskowych, którzy w poniedziałek stanęli w Hadze przed Specjalnym Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych w Kosowie. Materiał Katarzyny Semaan.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: dr Damian Szacawa (Instytut Europy Środkowej i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)

Data emisji: 3.04.2023 r.

Godzina emisji: 17.32

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.