"Odbudujemy tradycję Ostrówka". Reportaż "Tak jak kiedyś" Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 12.04.2023 07:27
Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 07:42
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Koparko-ładowarka KT 162 produkowana w Zakładach Maszyn Budowlanych w Ostrówku
Koparko-ładowarka KT 162 produkowana w Zakładach Maszyn Budowlanych w Ostrówku, Autor - Tomasz Prażmowski/PAP
Przez dziesięciolecia fabryka Bumar-Proma w Ostrówku słynęła z produkcji sprzętu rolniczego i budowlanego. Koparki nazywane potocznie "Ostrówkami" były w PRL-u na każdej polskiej budowie, dużą część produkcji wysyłano także na eksport. Przy zakładzie działała znana z wysokiego poziomu nauczania "żelazna" szkoła zawodowa, później technikum. Życie okolicy regulował dźwięk fabrycznej syreny. 

POSŁUCHAJ

26:09

"Tak jak kiedyś" Jakub Tarka (Reportaż w Jedynce)

Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych fabryka Bumar upadła, na jej terenie pojawił się syndyk dzielący działki, z czasem także nowi właściciele i wiele przelotnych biznesów. 

Udało się co prawda uchronić przed zburzeniem zabytkowe budynki (historia fabryki sięga końca XIX wieku), jednak wiele maszyn i elementów wyposażenia (choćby suwnic zawieszonych pod stropem) trafiło na złom.

W zeszłym roku część zabudowań kupili Ukraińcy z Charkowa, których fabryka została zbombardowana przez Rosjan. Z narażeniem życia ewakuowali swój zakład, przewieźli do Ostrówka maszyny, które nie zostały zniszczone.

W ekstremalnie krótkim czasie wznowili produkcję urządzeń (szaf) elektronicznych dla międzynarodowego przemysłu naftowego. Zatrudniają dziś 250 osób, większość z nich to Polacy.

Tradycja "pracy w żelazie" powraca do Ostrówka. Ukraińcy i Polacy wspólnie piszą historię zakładu, założonego przez żydowskich fabrykantów, na którego terenie istniały obozy jenieckie, który miał swoje wzloty i upadki.

- Wspólnie odbudujemy tradycję Ostrówka i stworzymy jego nową historię - słyszymy w reportażu. 

Zobacz także:

Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.

Ciekawość świata i ludzi to dar, z którym przychodzimy na świat. Właśnie ta ciekawość, nieustanna chęć poznawania i dzielenia się spostrzeżeniami, przemyśleniami, uczuciami niejako wyznaczyła wielu z nas drogę zawodowego rozwoju. To droga niekończących się fascynacji, olśnień, zmagań z trudną materią życia i sztuki, z samym sobą wreszcie.

Tytuł reportażu: "Tak jak kiedyś" 

Autor: Jakub Tarka

Data emisji: 11.04.2023

Godzina emisji: 23.10

kh

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.