Kryptopocztówka - cyfrowa kartka ze świata kryptowalut

Data publikacji: 09.05.2023 17:30
Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 18:19
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kryptopocztówki 1.0  "Motywy pocztowe" są kolejnym cyfrowym wydawnictwem Poczty Polskiej, obok wydanych w lutym tego roku Kryptoznaczków z serii "Polska w Kosmosie"
Kryptopocztówki 1.0 "Motywy pocztowe" są kolejnym cyfrowym wydawnictwem Poczty Polskiej, obok wydanych w lutym tego roku Kryptoznaczków z serii "Polska w Kosmosie", Autor - Poczta Polska
- Kryptopocztówka to jest dzieło kolekcjonerskie. Mamy piękne stare drzeworyty pokazane w tej warstwie wizualnej plus przepiękny podkład muzyczny dostarczony przez Polskie Radio - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Beata Ekler z Poczty Polskiej.

Kryptopocztówka, czyli cyfrowe aktywo

We wtorek, 9 maja, w siedzibie Polskiego Radia odbyła się prezentacja kolekcji kryptopocztówek, które powstały w ramach współpracy Polskiego Radia z Pocztą Polską. Kryptopocztówki są połączeniem graficznych motywów pocztowych ze zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu oraz nagrań pochodzących z Archiwum Polskiego Radia.

- To jest token NFT, kryptopocztówka nie ma wersji fizycznej. To jest cyfrowe aktywo, które jest przechowywane na sieci blockchain. Poruszamy się w świecie cyfrowym, więcej nawet - w świecie kryptowalut. Kryptopocztówki można nabyć za kryptowalutę MATIC. To jest kryptowaluta, którą wybraliśmy ze względu na niskie opłaty transakcyjne - wyjaśnia Beata Ekler.

Zobacz wideo:

(YouTube/Polskie Radio)

Radiowa oprawa muzyczna

Kryptopocztówki wydane zostały w czterech wzorach, w nakładzie 4 tys. sztuk. Każda karta pocztowa charakteryzuje się inną oprawą muzyczną i graficzną.

Polskie Radio przekazało nagrania wybitnych polskich kompozytorów, na czele z Fryderykiem Chopinem. Wybrana została muzyka orkiestrowa, w wykonaniu radiowych zespołów – Polskiej Orkiestry Radiowej, aktualnie występującej pod nazwą Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

Pierwsi na świecie

Kryptopocztówki można obejrzeć i nabyć na stronie internetowej www.nft.poczta-polska.pl. Zbiera się je w specjalnym, cyfrowym albumie.

- Poczta Polska jako jedyna udostępniła taką możliwość, że mamy na swojej stronie kryptoklasery, gdzie użytkownicy mogą przechowywać przeróżne tokeny, które zakupili - mówi Beata Ekler.

Kryptopocztówka to pierwszy projekt krypto na świecie łączący grafikę z dźwiękiem w formę cyfrowej pocztówki. Nie jest to jednak pierwsza inicjatywa Poczty Polskiej z użyciem NTF. Na początku tego roku pojawiły się bowiem kryptoznaczki. - To był nasz pierwszy cyfrowy walor, ale nie byliśmy pierwsi w tym temacie, ponieważ wiele poczt europejskich już wcześniej te krypto znaczki wydało - przyznaje.


POSŁUCHAJ

13:52

Beata Ekler o projekcie Kryptopocztówki 1.0 "Motywy pocztowe" (Ekspres Jedynki)

 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Gość: Beata Ekler (kierowniczka Działu Projektów Graficznych i Promocji Filatelistyki w Biurze Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki Poczty Polskiej)

Data emisji: 9.05.2023

Godzina emisji: 15.23

mgc

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.