Jak mówią uczestnicy cotygodniowych rozgrywek, brydż jest rywalizacją. - Dodatkowo chodzi o integrację z innymi, wyjście z domu, co w naszym wieku jest niezwykle ważne - mówi Ewa Urbanowicz, jedna z inicjatorek.
- Uważam, że jest to bardzo dobra gra. (...) Na pewno doskonalimy swoje umiejętności i w dodatku czasami bierzemy udział w rozgrywkach, turniejach brydżowych, które są organizowane w województwie śląskim - podkreśla jedna z uczestniczek.
Czy gra w brydża jest trudna?
W grze bierze udział czterech graczy tworzących dwie rywalizujące ze sobą pary. Gracze stanowiący parę siedzą naprzeciwko siebie. Każda para stara się uzyskać lepszy wynik punktowy od wyniku przeciwników. Gra składa się z dwóch odrębnych części: licytacji oraz rozgrywki. Podczas licytacji gracze deklarują wzięcie pewnej minimalnej liczby lew oraz wskazują kolor atutowy lub jego brak, a najwyższa deklaracja staje się kontraktem ostatecznym, z którego trzeba się wywiązać podczas drugiej części zwanej rozgrywką.
- Na początku trudniejsza jest licytacja, a łatwiejsze rozgrywanie. (...) Wydaje mi się, że w brydżu więcej problemów ludziom sprawia licytacja niż gra, bo jak już się licytuje dobrze, to się zagra dobrze. Trzeba również grać uważnie - mówi kolejna z uczestniczek karcianych rozgrywek.
Punkty zdobywa para, która deklarowała kontrakt i go zrealizowała albo para przeciwna, jeśli kontrakt nie został zrealizowany. Ponadto, w szczególnych przypadkach, przyznawane są dodatkowe premie punktowe. Do gry używana jest standardowa talia 52 kart. Istnieje wiele odmian brydża, ale istota i cele gry się nie zmieniają.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadziła: Karolina Rożej
Materiał: Katarzyna Herbuś (PR Katowice)
Data emisji: 17.05.2023
Godzina emisji: 16.20
ans
Trenują pamięć przy czteroosobowym stole. Brydż staje się coraz bardziej popularny? - Jedynka - polskieradio.pl