Wróżba czy pewne źródło informacji? Wszystko o prognozach pogody

Data publikacji: 23.05.2023 14:10
Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 14:24
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy warto sprawdzać długoterminowe prognozy pogody?
Czy warto sprawdzać długoterminowe prognozy pogody?, Autor - Juan Ramon Ramos/Shutterstock
W jakim stopniu możemy wierzyć prognozom pogody? Synoptycy są w stanie dokładnie przewidzieć, czy w najbliższych dniach aura okaże się sprzyjająca, ale co z prognozami długoterminowymi? I czy w przyszłości, wraz z rozwojem technologii, będziemy mogli określić pogodę na najbliższe miesiące?

Trzeba pamiętać, że prognoza pogody to w gruncie rzeczy przewidywanie przyszłości na podstawie występujących warunków atmosferycznych. Natura bywa zmienna, dlatego sytuacja na zewnątrz może zmienić się w ciągu kilkudziesięciu godzin. Nie oznacza to jednak, że synoptycy nie są w stanie ustalić prognozy na najbliższe dwa, trzy miesiące. - Sprawdzalność naszych prognoz długoterminowych w skali roku to około 60 procent. Oznacza to, że dwie na trzy takie prognozy się sprawdzają - wyjaśnia Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW w Katowicach.

Jak mówi ekspert, dokładne prognozy pogody, zawierające szczegółowe informacje o wartościach temperatury, sprawdzają się jedynie w okresie do siedmiu dni. - Po tym czasie sprawdzalność tych prognoz spada poniżej 50 procent. (...) W prognozach długoterminowych nie podaje się takich wartości. Znajdziemy tam temperaturę średnią i odchylenie od normy - tłumaczy ekspert.

Jednocześnie gość "Czterech pór roku" dodaje, że według pierwszych prognoz w sezonie letnim możemy spodziewać się wysokich temperatur. - Czerwiec ma być miesiącem cieplejszym w porównaniu do normy z ostatnich 30 lat - zapowiada. - Lipiec będzie jak zwykle ciepły, z kolei w sierpniu wystąpią temperatury powyżej normy. O wrześniu wiemy, że możemy spodziewać się pogody typowej dla tego miesiąca - opowiada rozmówca Romana Czejarka.

Silne wiatry, opady, burze - czy można je przewidzieć?

Planując wakacyjny wyjazd, staramy się wybrać taki termin urlopu, aby uniknąć takich zjawisk atmosferycznych jak opady deszczu i burze. Niestety, bardzo ciężko jest przewidzieć ich występowanie w prognozie długoterminowej. - Nawet prognozy krótko- i średnioterminowe mają z tym duży problem. Przykładem może być powódź z 2010 roku, kiedy dopiero na 30 godzin przed wystąpieniem opadów zostało wydane ostrzeżenie, a modele prognoz wykazały znaczne opady - wyjaśnia Radosław Droździoł.

- Niestety ulewne deszcze będą występować, prędzej czy później muszą one się pojawić. Z badań naukowych wynika, że będą one coraz silniejsze, więc niestety będzie nam to doskwierać - dodaje gość "Czterech pór roku".

Czytaj także:

Prognozy a postęp technologiczny

Od kilku lat technologia, a zwłaszcza komputery i sztuczna inteligencja, rozwijają się w zawrotnym tempie. Czy wraz z tym postępem będziemy w stanie dokładniej przewidywać, jaka pogoda wystąpi za kilka miesięcy? Ekspert IMGW stawia sprawę jasno. - Możemy to sobie wybić z głowy. Można jedynie starać się prognozować ruchy matki natury, ale jest to bardzo trudne. Tym bardziej, że do tego dochodzą jeszcze zmiany klimatyczne - tłumaczy Radosław Droździoł.


POSŁUCHAJ

08:00

Wróżba czy pewne źródło informacji? Wszystko o prognozach pogody (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Radosław Droździoł (Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW w Katowicach)

Data emisji: 23.05.2023

Godzina emisji: 11.14

qch

Teatr Polskiego Radia
Teatr Polskiego Radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.