Licencja na drona. Kiedy jest potrzebna i kto może ją zdobyć?

Data publikacji: 22.05.2023 13:50
Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 14:17
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dron jest statkiem powietrznym tak jak między innymi samolot pasażerski, czy śmigłowiec.
Dron jest statkiem powietrznym tak jak między innymi samolot pasażerski, czy śmigłowiec., Autor - Dmitry Kalinovsky/shutterstock
W ciągu ostatnich kilku dni w mediach pojawiły się informacje o dronach, które zaobserwowano na lotniskach zarówno w Polsce (warszawskie Okęcie i katowickie Pyrzowice), jak i w Wielkiej Brytanii (londyńskie Gatwick), co stanowiło poważne zagrożenie dla ruchu lotniczego. W jakich przypadkach należy mieć licencję na korzystanie z nich, w jaki sposób ją się zdobywa? Które z dronów i na jakim obszarze oraz wysokości mogą latać?

Rejestracja drona 

W świetle przepisów europejskich, w Polsce jest obowiązek rejestracji operatora bezzałogowego statku. - Jest ich 180 tysięcy i ta liczba stale rośnie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Włodarczyk, kierownik Działu Koordynacji Operacji Bezzałogowych Statków Powietrznych Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej. - Rejestruje się każdy, kto lata dronem powyżej 250 gramów. Jeżeli dron ma kamerę, to wtedy ta masa jest niższa. Nie rejestruje się ten, kto lata dronem, który jest sklasyfikowany jako zabawka - wyjaśnia gość Jedynki. 

Rejestr prowadzi w Polsce Urząd Lotnictwa Cywilnego. Rejestracja przebiega online, jest bezpłatna, za pośrednictwem strony internetowej ULC otrzymuje się numer operatora. - Należy go nakleić na drona, musi być on oznaczony. W przypadku drona z kamerką, którego waga wynosi powyżej 250 gramów, należy zrobić szkolenie on-line. Jest to bardzo szybki, prosty i darmowy proces - tłumaczy Maciej Włodarczyk. 

Po egzaminie uzyskuje się kompetencje pilota bezzałogowego statku powietrznego. - Uzyskuje się go w prostej kategorii lotów, która umożliwia zabawę lekkim dronem poniżej 500 gramów, jak na razie w bezpiecznej odległości od zabudowań - dodaje ekspert. 

Drony do 25 kg 

Szkolenie wykonywane na stronie internetowej ULC daje użytkownikowi uprawnienia do latania dronem o masie do 25 kg. - Im cięższy tym dron, tym dalej powinien być od zabudowy. Jeżeli latamy dronem powyżej 4 kilogramów, to ta odległość musi wynieść 150 metrów od zabudowy, (...) jest to odległość bezpieczna - podkreśla rozmówca Daniela Wydrycha. 

źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego/YouTube

Cyfrowy system koordynacji lotów dronów 

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wdrożyła system koordynacji lotów dronów. Pozwala on m.in. na cyfrową komunikację kontrolerów ruchu lotniczego z operatorami dronów, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa m.in. wokół lotnisk. - System wdrożyliśmy prawie trzy lata temu. W tej chwili jest on rozbudowywany i wygląda to tak, że jako zawodowiec składam cyfrowy plan lotu, gdzie chcę latać, wysyłam plan lotu. Nasz dział te plany akceptuje, modyfikuje bądź odrzuca, w zależności czy tam wszystko jest poprawne - tłumaczy gość "Czterech pór roku". - To jest tak zwana zgoda przedtaktyczna, czyli pilot dowiaduje się, na jakich warunkach lot może być wykonany, a później przez aplikację mobilną kontaktuje się z kontrolerem ruchu lotniczego, który znając tę sytuację w czasie rzeczywistym, wydaje zgodę na lot lub też ją modyfikuje - dodaje. 


POSŁUCHAJ

08:30

Licencja na drona. Kiedy jest potrzebna i kto może ją zdobyć? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Lotnictwo bezzałogowe ma ogromny potencjał. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wartość rynku dronów wyniesie do 2026 roku 3,26 mld złotych, ale w skali całej gospodarki efekty mogą sięgnąć nawet 576 mld złotych. Drony w czasie pandemii były wykorzystywane m.in. do monitoringu miast czy odkażania przestrzeni publicznej.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Maciej Włodarczyk (kierownik Działu Koordynacji Operacji Bezzałogowych Statków Powietrznych Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej)

Data emisji: 22.05.2023 r. 

Godzina emisji: 11.17 

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.