"To kolejna z serii rosyjskich zbrodni wojennych". Ekspert o wysadzeniu zapory na Dnieprze

Data publikacji: 06.06.2023 18:57
Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 19:05
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Do zniszczenia zapory na Dnieprze w Kachowskiej Elektrowni Wodnej doszło we wtorek (6.06)
Do zniszczenia zapory na Dnieprze w Kachowskiej Elektrowni Wodnej doszło we wtorek (6.06), Autor - STRINGER / Reuters / Forum
Wszystko wskazuje na to, że za wysadzenie zapory na Dnieprze w Kachowskiej Elektrowni Wodnej odpowiedzialni są Rosjanie. W związku z tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. - Wygląda na to, że to kolejna z serii zbrodni wojennych, jakich Rosja dokonuje na Ukrainie, Ukraińcach i Rosjanach przebywających na Krymie - ocenia prof. Artur Roland Kozłowski, politolog Uniwersytetu WSB Merito.

Do ataku doszło rano we wtorek (6.06). W odpowiedzi na wysadzenie zapory Ukraina zaapelowała do państw G7 i UE o pilne rozważenie nałożenia na Rosję nowych, daleko idących sankcji. Do rozmów na temat "rosyjskiego ataku terrorystycznego" wezwano, poza forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, na posiedzeniu Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. MSZ Ukrainy wniosło ponadto o zastosowanie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, czyli systemu koordynacji pomocy ratowniczej i humanitarnej na wypadek katastrof naturalnych i wynikających z działalności człowieka. - Rosja będzie musiała zrekompensować wszystkie swoje zbrodnie: wobec ludzi, infrastruktury i środowiska - napisało we wtorkowym oświadczeniu ukraińskie MSZ.

Zdaniem prof. Artura Rolanda Kozłowskiego zniszczenie zapory jest kolejnym przykładem niszczenia infrastruktury krytycznej, co ma za wszelką cenę utrudnić życie ukraińskim cywilom. - Tama wodna to właśnie krytyczna infrastruktura, dlatego wpisuje się to w - moim zdaniem uzasadnione - oskarżenie o kolejną zbrodnię wojenną - wyjaśnia gość audycji "Więcej świata".

Ekspert zwraca uwagę, że należy w tym przypadku mówić również o katastrofie ekologicznej. - Szacuje się, że w tej chwili rzeką poza wodą płynie ok. 150 ton toksycznych olejów, które mogą na długie lata wpłynąć na równowagę ekologiczną tego terenu. Rosjanie już wielokrotnie udowodnili, również na swoim terytorium, że nie liczą się ze środowiskiem naturalnym. Tutaj realizują tę bardzo brutalną politykę na nie swoim terenie - zwraca uwagę rozmówca Michała Strzałkowskiego.

Czytaj także:

Konsekwencje wysadzenia zapory

Zniszczenie tamy na Dnieprze może wpłynąć negatywnie na działanie chłodzonej wodą elektrowni w Zaporożu. - Spodziewam się, że poziom wody niezbędnej do chłodzenia tej elektrowni opadnie na tyle, że istnieje ryzyko co do jej funkcjonowania - tłumaczy prof. Artur Roland Kozłowski. - Na pewno cel był taki, aby odwrócić sytuację. Wydaje mi się, że to jednak tylko spowoduje większą determinację, a w niektórych przypadkach może przyspieszy niektóre z zaplanowanych ataków na okupujące wojska rosyjskie. Widać wyraźnie, i to też kolejny argument Ukrainy w stosunku do sojuszników, że nie wolno pozwolić Rosji na dalsze tak brutalne traktowanie obcego terytorium i tej ludności - ocenia politolog.

Zdaniem eksperta zniszczenie terenów Krymu nie powinno być odbierane jako zapowiedź wycofania się Rosjan z okupowanego terenu. - Nie sądzę, żeby chcieli tak po prostu oddać Krym. Będą walczyć o to, żeby jak najbardziej utrudnić walkę w tym rejonie. (...) Rosja za szybko zrobiła ten krok. Jest on już jednak wykonany. Doszukujemy się tutaj logicznych wyjaśnień, natomiast moim zdaniem logika rosyjskiego wojska wykracza poza obszar naszej matematyczno-fizycznej logiki - ocenia gość radiowej Jedynki.

Ponadto w audycji:

- Wysadzenie zapory i reakcje społeczności międzynarodowej - relacja Macieja Jastrzębskiego.

- Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Szczycie Państw Bukareszteńskiej Dziewiątki, który odbył w Bratysławie. W spotkaniu przywódców państw wschodniej flanki NATO uczestniczył również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Prezydenci omówili swoje stanowiska i sytuację przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie - relacja Wojciecha Stobby z Bratysławy i gość: dr Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak kontynuuje wizytę w Korei Południowej. Spotyka się m.in. ze swoim koreańskim odpowiednikiem Lee Jong-supem i odpowiadającym za program zakupów obronnych ministrem Eomem Dong-Hwanem. Tematem rozmów jest dalsza współpraca wojskowa pomiędzy Polską i Koreą Południową. Relacja Magdaleny Skajewskiej.

- Mike Pence będzie ubiegał się o start w wyborach prezydenckich z ramienia Partii Republikańskiej. Były wiceprezydent USA wczoraj złożył stosowne dokumenty i stał się oficjalnym kandydatem w przyszłorocznych wyborach. Start Pence’a oznacza, że o nominację republikanów będą rywalizować prezydent i wiceprezydent z tej samej administracji. Gość: dr Marek Kawa, amerykanista (Uczelnia Korczaka).

POSŁUCHAJ

30:55

"To kolejna z serii rosyjskich zbrodni wojennych". Ekspert o wysadzeniu zapory na Dnieprze (Więcej świata/Jedynka)


Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Artur Roland Kozłowski (politolog, Uniwersytet WSB Merito), dr Jacek Raubo (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr Marek Kawa (amerykanista, Uczelnia Korczaka)

Data emisji: 6.06.2023 r.

Godzina emisji: 17.19

qch/PR24

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.