"Lato z Radiem" i maskotki. Tradycja nie taka stara

Data publikacji: 14.06.2023 14:30
Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 17:09
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W roku 2003 maskotką "Lata z Radiem" był pies
W roku 2003 maskotką "Lata z Radiem" był pies, Autor - Archiwum Polskiego Radia
Choć "Lato z Radiem" w naszych domach gości od ponad półwiecza, pomysł wprowadzenia maskotki dojrzewał stopniowo. Zaczęło się w roku 1996 od krówki, ale wtedy niełatwo było ją zdobyć. - Pierwsza maskotka jest bardzo rzadka. To nie były czasy, kiedy było ich dużo - wspomina Roman Czejarek. 
  • Według wielu słuchaczy "Lato z Radiem" nie mogłoby się odbyć bez zaprezentowania maskotki
  • Pierwsze maskotki pojawiły się jednak dopiero w roku 1996, choć audycja zadebiutowała w roku 1971
  • "Lato z Radiem" poprzez maskotki chce zwracać uwagę na ważne społecznie tematy, stąd w większości jako wzór posłużyły ziwerzęta

"Lato z Radiem". Kiedy wprowadzono maskotki?

Od początku w projektach przeważały zwierzęta. Zaczęło się od krowy i żaby, a choć w roku 1999 pojawił się strach na wróble, szybko powrócono do pierwotnej idei. Do słuchaczy trafiały m.in.: łoś, kot, pies, miś, słonik, złota rybka czy stonoga. W roku 2006 maskotki w ogóle miało nie być, ale po protestach słuchaczy decyzję zmieniono. Szybko wymyślono więc przytulankę w kształcie słoneczka.

Zdarzały się i inne odstępstwa od trendu zwierzęcego. W roku 2008 z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zaprojektowano "Dziabąga". Projekt włochatego, pozornie niezgrabnego stworka wyłoniono w ramach plebiscytu dla słuchaczy "Radia Dzieciom". W roku 2017 maskotką było pluszowe radio. Podczas jednej edycji był również strach na wróble. Pomysł, aby zabawę połączyć z edukowaniem słuchaczy, pojawił się po roku 2010.

Bociek - maskotka "Lata z Radiem" (2021) Bociek - maskotka "Lata z Radiem" (2021)

Maskotka "Lata z Radiem" - rysie, foki i bociany

W roku 2012 maskotką został ryś. W ten sposób chciano zwrócić uwagę na trudną sytuację gatunku i jego malejącą populację.

Rok później pojawiła się foka, a redakcja "Lata z Radiem" włączyła się w akcję ratowania tych zwierząt. Były też pszczoła czy żółw. W roku 2019 stworzono cztery maskotki. Każda z nich symbolizowała jeden park narodowy. Kozica  - Tatrzański Park Narodowy, salamandra - Gorczański Park Narodowy, orzeł bielik - Woliński Park Narodowy oraz bóbr - Wigierski Park Narodowy. W roku 2020 znów powrócono do jednego wzoru. Maskotką został łoś.

W roku 2021 słuchacze w specjalnym plebiscycie wybrali bociana, rok później maskotką ponownie został ryś. To trzeci pod względem wielkości, po niedźwiedziu i wilku, europejski ssak. Mieszka w Bieszczadzkim Parku Narodowym i w ukraińskim Nadsańskim Regionalnym Parku Krajobrazowym, widziano go też w słowackim Parku Narodowym Połoniny. Wybór ten uznano m.in. za symbol solidarności z walczącą o wolność Ukrainą.

POSŁUCHAJ O ... OPERACJI "FOKA"

Ciekawostki na temat maskotek "Lata z Radiem"

O tym, jak ważnym symbolem dla wielbicieli audycji są maskotki, świadczą nie tylko nadsyłane do redakcji prośby i zgłoszenia do konkursów. W roku 2015 jedna ze słuchaczek przekazała redakcji własnoręcznie wyszytego żółwia, będącego wówczas oficjalną maskotką. Ciekawa historia wiąże się również z krową. Była ona pierwszą maskotką (rok 1996), a decyzja zapadła w związku z rosnącą popularnością tematów wiejskich.

W roku 1995 zdecydowano o zorganizowaniu konkursu na najbardziej łaciatą krowę. Choć nie bez oporów i przeszkód, plebiscyt ostatecznie ruszył. Pierwsza zgłoszona kandydatka miała 16 łat. Szybko jednak zaczęły napływać kolejne zgłoszenia, w zabawę zaangażowała się jedna z mleczarni. I gdy wydawało się, że zwycięży Marta (447 łat), w ostatniej chwili na czoło wysunęła się Miśka (874 łaty). Krowa z bohaterki konkursu stała się więc maskotką. 

W roku 2000 wybór padł na różowego słonika, którego w szczególny sposób wykorzystano reklamowo. "Lato z Radiem" współpracowało wtedy z magazynem dla mężczyzn "Playboy" i ostatecznie grafik Beata Batorska wpadła na pomysł, by przerobić maskotkę również na wersję zgodną z profilem pisma. Ostatecznie jedna maskotka występowała w wersji klasycznej, druga zaś w negliżu - na potrzeby reklamy w piśmie. 

---

"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie I Polskiego Radia; po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja "na żywo", co w latach siedemdziesiątych XX wieku było nowatorskie. Sygnałem Lata audycji od początku jest "Polka Dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i płyty. 

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

mg
Kronika sportowa
Kronika sportowa
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.